Lotnisko Podgorica w stolicy Czarnogóry.
Lotnisko Podgorica w stolicy Czarnogóry.

Lotnisko Podgorica, Titograd lub Golubovic z pewnością zainteresuje nas historią, skąd się wziął kod (TGD) w systemie IATA. Lotnisko zostało otwarte w czasach, kiedy stolica nazywała się Titograd. Oto całe wyjaśnienie, a co jeszcze powinniśmy wiedzieć przed lądowaniem?

Lotnisko Podgorica lokalizacja

Port lotniczy znajduje się w odległości 12 km na południe od centrum Podgoricy. Ulokowane na równinie Zeta jednym z nielicznych płaskich obszarów Czarnogóry nadającym się na duże lotnisko. Lokalnie znane jako Golubovci, ponieważ znajduje się w granicach administracyjnych tego miasta. Do Budvy, która jest centrum turystyki jest 65 km, a do Kotoru 86 km.

Loty z lotniska Podgorica

Lotnisko Podgorica ze względu na swoje położenie (oddalenie od kurortów wakacyjnych) obsługuję trochę mniej pasażerów niż lotnisko Tivat w okresie wakacyjnym. Zdecydowanie więcej znajdziemy tutaj połączeń całorocznych niż sezonowych czy czarterów.

Połączenia lotnicze całoroczne 

Lotnisko położone przy stolicy funkcjonuje przez cały rok, dając możliwość podróżowania do wielu europejskich miast. Z każdym rokiem pojawia się więcej linii lotniczych, które ułatwiają komunikację z Czarnogóra.

Poniżej w tabeli kierunki i linie lotnicze latające na lotnisko Podgorica w ciągu całego roku.

Całoroczne połączenia lotnicze do Podgoricy.
Całoroczne połączenia lotnicze do Podgoricy.

Połączenia lotnicze sezonowe

Ruch lotniczy nabiera intensywności od kwietnia do października przez loty czarterowe, ale nie tylko. Wraz ze zwiększoną popularnością Czarnogóry, coraz więcej linii komercyjnych tj. Ryanair czy WizzAir decydują się na sezonowe połączenia.

Poniżej w tabeli kierunki i linie lotnicze latające tylko sezonowo na lotnisko Podgorica.

Sezonowe połączenia lotnicze do Podgoricy.
Sezonowe połączenia lotnicze do Podgoricy.

Strefa bezcłowa, sklep i bary na lotnisku Podgorica

Lotnisko Podgorica jest bardziej rozbudowane niż lotnisko Tivat. Tutaj zdecydowanie mamy większy wybór w kwestiach zakupów oraz gastronomii, zarówno przed i po kontroli dokumentów.

Strefa bezcłowa

Przed odprawą dla pasażerów na terenie centralnej hali terminalu dostępne są dwa sklepy.

Tobacco S Press – znajduje się w południowej części terminalu pasażerskiego w holu przylotów. Dostaniemy tutaj asortyment standardowy min. elektronikę, prasę, artykuły spożywcze.
Tobacco Shop – zlokalizowanym w północnej części centralnej hali terminala pasażerskiego w pobliżu stanowisk odpraw. Kupimy tutaj min. pamiątki, perfumy, karty do telefonów z pakietem internetu. 

Po przejściu kontroli paszportowej, wszyscy pasażerowie mają do dyspozycji sklep Duty Free. Znajdziemy w nim najpopularniejsze produkty dostępne w strefie bezcłowej.

hvalaRADA: wszystkie sklepy otwarte są do godziny 22.00. Warto o tym pamiętać, jak chce się kupić od razy kartę SIM. 

Gastronomia

Na terenie lotniska mamy do wyboru 3 punkty kawiarni Cafe Negro. W jej ofercie znajdziemy wybór gorących i zimnych napojów, alkoholi, napojów bezalkoholowych, kanapek i słodkości, również w wersji wegetariańskiej i vegańskiej.

Przed kontrolą dokumentów

Przed podróżną lub w oczekiwaniu na przybycie członków rodziny, bliskich, przyjaciół lub partnerów biznesowych, można odpocząć w kawiarni na terenie hali centralnej.

Mamy do dyspozycji dwie przestrzenie z których możemy korzystać:

• w centralnej części holu terminalu pasażerskiego, między przejściami odloty i przyloty, gdzie mamy 56 miejsc siedzących
• na parterze biurowca administracyjnego na lotnisku, który jest połączony z przejściem na terminal pasażerski, tutaj mniejsza cześć z 29 miejscami (otwarty od poniedziałku do piątku od 07:00 – 15:00)

Po kontroli dokumentów

Jak już przejdziemy do hali wylotów, mamy możliwość skorzystania z trzeciego punktu Cafe Negro, między wyjściami 4 i 5 znajduję się punkt gastronomiczny z 30 miejscami siedzącymi.

W sytuacji jak mamy większe oczekiwania co do asortymentu strefy bezcłowe, warto zrobić zakupy wcześniej uwzględniając korzystne przepisy dotyczące bagażu podręcznego i zakupów z Tax Free. 

Lotnisko Podgorica trochę większe od portu w Tivacie, ma bardziej rozwiniętą strefę gastronomiczną. Niestety nie można tego napisać o kwestii dojazdu do hoteli, bo tutaj spotkamy się z takim samym utrudnieniem. Brak komunikacji publicznej bezpośrednio z terenu portu lotniczego.

2 KOMENTARZE

    • w 2021 jak się okazuje Ryanair sprzedaje loty ale nie lata bo permanentnie anuluja… z tego co ludzie piszą i obserwacje … Czy ktos tutaj tez to moze potwierdzic ?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj