Bałkańskie książki dla dzieci
Bałkańskie książki dla dzieci.

Z okazji Dnia Dziecka mamy dla was kilka pomysłów na bałkańskie książki dla dzieci.

Międzynarodowy Dzień Dziecka został ustanowiony w 1954 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od tamtej pory święto mające na celu upowszechnienie ideałów dotyczących praw dziecka obchodzone jest na całym świecie. Co ciekawe, nie w każdym kraju świętowanie Dnia Dziecka przypada na ten sam dzień.

I tak np. Japończycy obchodzą Dzień Dziecka 5 maja, a Francuzi i Włosi 6 stycznia. Niemcy 1 czerwca i 20 września, zaś w Australii jest to święto ruchome, które przypada na czwartą środę października. Na Bałkanach Svjetski dan djeteta/Međunarodni dan deteta przypada na 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka i Konwencji o Prawach Dziecka.

Bałkańskie książki dla dzieci świetnym pomysłem na prezent

Nie ma wątpliwości, że książki są dobrym pomysłem na prezent. Czy to z okazji Dnia Dziecka, urodzin, imienin, czy gwiazdki – każdy powód jest dobry do sprawienia niespodzianki. Przygotowałam dla was kilka propozycji zarówno przetłumaczonych z języka serbskiego/chorwackiego, jak i naszych rodzimych autorów.

„Bajki wiatru południowego” to zbiór kilkunastu opowieści, które na naszym rynku ukazały się ponad trzydzieści lat temu. Na szczęście cały czas można je znaleźć na internetowych aukcjach i w bibliotekach. Historie snute przez Grozdanę Olujić są niekiedy smutne, ale każda z nich niesie głęboki morał. Baśnie serbskiej pisarki są uniwersalne w swoim przekazie, bowiem opowiadają o ludziach i ich słabościach. O wartościach, jakimi powinniśmy kierować się w życiu.

„Babcia Katarzyna” Andjelki Martić to kolejna opowieść, którą warto odkurzyć i wyciągnąć z bibliotecznych półek. Akcja powieści toczy się na ulicach przedwojennego Zagrzebia, w jednej z ubogich dzielnic miasta. 7-letnia Andjelka i jej sześcioro przyjaciół bawią się i dokazują wesoło, aż pewnego dnia ich losy splatają się z postacią tajemniczej staruszki. Choć obraz miasta ukazany w książce należy już do przeszłości, bez wątpienia aktualności nie tracą poruszane tu problemy. Życzliwość, przyjaźń, solidarność, nie wydawanie pochopnych osądów, to wartości, które nie przemijają z upływem czasu. Oprócz „Babci Katarzyny” na j. polski przełożono także „Mama, wiosna i ja” oraz „Piegasek”.

Bałkańskie książki dla dzieci
Bałkańskie książki dla dzieci.

Bałkańskie książki do wspólnego czytania dla dzieci i dorosłych

„Biały klaun” Damira Miloša, to opowieść, którą chorwackie dzieci czytają jako jedną z lektur szkolnych. Ta krótka opowieść o chłopcu daltoniście, który poszukuje kolorów, by móc zostać klaunem cyrkowym, tak jak jego rodzice, pełna jest symboli i ukrytych motywów. W mądry sposób przekazuje prawdę o tym, że nie musimy być tacy jak inni, by być wartościowi.

„Kolorowy chleb. Niewidzialne lustro” to niezwykła w formie i treści opowieść. Składa się z dwóch części – opowiadań dla dziewczynek i opowiadań dla chłopców, które czytane z dwóch stron spotykają się w środku książki. W obu częściach główni bohaterowie, Azalijka i Eugeniusz, czegoś szukają. Ale co to jest i dokąd ich to zaprowadzi, tego musicie dowiedzieć się sami. Książka Milorada Pavicia przeznaczona jest dla dzieci i nie tylko. Myślę, że dużą rolę powinni tutaj odgrywać właśnie dorośli, którzy podczas wspólnego czytania będą tłumaczyć swoim pociechom te nieco bardziej skomplikowane wątki.

Bałkańskie książki dla dzieci
Opowieść dla dzieci i dorosłych.

Bałkany w książkach dla dzieci okiem polskich autorów

Wakacje Tadka to pierwsza książka dla dzieci, którą opisałam w kąciku literackim. Bohaterem historii jest 8-letni Tadzio, który spędzał z rodzicami wakacje w Czarnogórze. Książka jest swego rodzaju pamiętnikiem z rodzinnej podróży. Tekst opowieści napisała Alicja Babicz, mama chłopca, a całość opatrzono zdjęciami z prywatnej kolekcji. Oprócz fotografii historię zdobią kolorowe ilustracje, co sprawia, że całość jest bardzo przyjemna w odbiorze. Z pewnością będzie dla młodszych czytelników dobrym wprowadzeniem w wakacyjny klimat.

Czarnogórskie i chorwackie wątki pojawiają się również w książce „Kalinka na fali. Życie to przygoda!”. W bogato ilustrowanej książce znajdują się wspomnienia z żeglarskich wypraw Kaliny Jakubczak. Dziewczynka wraz z rodzicami poznaje w ten sposób świat już od kilkunastu lat.

Bałkańskie książki dla dzieci
Bałkańskie książki dla dzieci.

Piraci z wysp śpiewających to wspaniała, pełna humoru opowieść o wakacyjnych przygodach nastoletniego Marcina i jego nieco zwariowanego wujka. Panowie wybrali się samochodem na letni wypoczynek do Jugosławii i już od pierwszego przystanku w górach Sinjajevina czekały ich zabawne perypetie. Powieść Adama Bahdaja w bardzo przystępny sposób pokazuje malownicze zakątki Czarnogóry i południowej Chorwacji. Mimo że „Piraci…” mają już ponad pięćdziesiąt lat, jest to historia bardzo uniwersalna, którą mogą czytać osoby w każdym wieku.

„Patka i Pepe. Tajemnica Meduzy”, to kolejna powieść o nadmorskich wojażach rezolutnych dzieciaków. Tytułowi Patka i Pepe podczas wakacji na chorwackiej wyspie Hvar wpadają na trop afery o międzynarodowym zasięgu! Kim są tajemnicza Meduza i jej ochroniarze? I jaką rolę w tym wszystkim odgrywa przedziwny kot Mefisto? Czy młodzi detektywi poradzą sobie z rozwikłaniem tej zagadki? Wszystkiego dowiecie się podczas lektury.

Bałkańskie książki dla dzieci
Bałkańska przygoda dla każdego.

Jak podoba się wam takie zestawienie? Znaleźliście jakieś inspiracje na prezenty dla najbliższych? A może znacie jeszcze jakieś książki, które pasowałyby do tej listy? Koniecznie dajcie znać w komentarzu!

Bałkańska biblioteczka i czwartki z #hvalakultura

Moja bałkańska biblioteczka.
Moja bałkańska biblioteczka.

Lista bałkańskich książek dla dzieci jest kolejną propozycją, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj