Kwestie prawne bagażu podręcznego w Czarnogórze z pewnością zaskoczą nie jednego podróżnika. Przepisy te wypływają z faktu, że kraj nie jest w UE oraz w strefie Schengen i delikatnie mówiąc, ustala swoje zasady, które okazują się rewelacyjne dla podróżnych. Jest to jeden z moich ulubionych zasad podróżowania w Czarnogórze. Myślę, że Wam też przypadnie do gustu.

Bagaż podręczny w Czarnogórze

Regulacje bagażu podręcznego w Czarnogórze wprowadząją w osłupienie niejedną osobę. Dla wszystkich stresujących się odprawą i kłopotami z mililitrami ten kraj okaże się rajem!

UWAGA dopuszczalny jest przewóz do 5 litrów płynów w bagażu podręcznym w Czarnogórze (Sic!).

Z oficjalnych źródeł dowiadujemy się, że nowe zmiany obowiązują od 1 października 2017 roku (przed tą datą były dopuszczane podobne ilości). Jak się okazuje regulacje bagażu podręcznego w Czarnogórze zdecydowanie bardziej ułatwiają podróż, niż w innych krajach Europy.

Bagaż podręczny w Czarnogórze
W bagażu podręcznym w Czarnogórze możemy przewieźć więcej płynów.

Tak, wiem trudno w to uwierzyć. Podejrzewam, że jest to najczęściej zadawane pytanie w punkcie informacyjnym, mimo licznych komunikatów na terenie hali wylotów. Dodatkowo możemy sprawdzić tę informację na stornie internetowej czarnogórskich lotnisk.

Pytanie: jak to jest możliwe?

Na stronie internetowej czytamy, że to zasługa nowej technologii! Nowoczesne skanery są dokładniejsze w wykrywaniu płynnych materiałów wybuchowych, w związku z tym zwiększona została dopuszczalna ilość wnoszenia płynów na pokład samolotu. Ile w tym prawdy, a ile czarnogórskiego charakteru? Tego nie sprawdzimy. Natomiast ciężko jest uwierzyć, że to jedyne lotnisko w Europie z nowoczesnymi skanerami.

Bagaż podręczny w Czarnogórze – jak się przygotować

Najważniejsza jest świadomość tego co możemy ze sobą zabrać i w jakich ilościach. Wykraczając poza granice UE obowiązują nas inne regulacje wjazdowe i celne. Jak już zdobędziemy niezbędną wiedzę, to kolejnym dobrym posunięciem są odpowiednie zakupy.

Substancje płynne

Jedna osoba dorosła, może zabrać ze sobą leki, kosmetyki i perfumy w ilościach:

2 litry lub 2 kg na osobę
• w tym maksymalna objętość/waga pojedynczego opakowania wynosi 0,5 l lub 0,5 kg
• artykuły o pojemności do 100 ml, muszą być zapakowane w przeźroczystym woreczku strunowym; na osobę przysługuje jeden taki woreczek, a w nim maksymalna łączna zawartość płynów to 1 litr
• artykuły o pojemności więcej niż 100 ml, należy włożyć do oddzielnego, specjalnie przygotowanego pojemnika na płyny (widoczny na zdjęciu)

Płyny w bagażu podręcznym w Czarnogórze.
Płyny w bagażu podręcznym w Czarnogórze.
Bagaż podręczny w Czarnogórze należy odpowiednio przygotować.
Bagaż podręczny w Czarnogórze należy odpowiednio przygotować.

Napoje i alkohol

To jeszcze nie koniec niespodzianek. Największym pozytywnym zaskoczeniem są normy regulujące przewóz napojów i alkoholu w bagażu podręcznym w Czarnogórze.

Na jedna osobę dorosłą przysługuje możliwość wniesienia na pokład samolotu:

• do 5 litrów napojów tj. woda, soki lub alkohol.
• w tym, maksymalna pojemność pojedynczej butelki wynosi 2 litry

Skanowanie butelek odbywa się podczas osobistej kontroli wraz z resztą bagażu podręcznego. Każdy artykuł, należy włożyć do specjalnego pojemnika z wgłębieniem, które zostało zaprojektowane tak, aby butelka nie ruszała się podczas skanowania.

Bagaż podręczny w Czarnogórze – warto wiedzieć przed podróżą

Sporo osób nie ma zielonego pojęcia o tej możliwości i nie korzysta z tych ułatwień. Często na lotnisko widać jak ktoś przed odprawą paszportową szybko wypija do dna butelkę z wodą. Wielokrotnie, też spotykałam się z niedowierzaniem… Nawet jak pokazuje plakat z informacją, korzystając w ten sposób z pomocy pisma obrazkowego.

Ze świadomością o tych przepisach, możemy zabrać ze sobą butelkę wody lub wina i uniknąć zakupów w strefie bezcłowej, gdzie cenny są zawsze wyższe. Strefa gastronomiczna jest mała zarówno na lotnisku Tivat jak i Podgorica, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się przed podróżą. Nie wspomnę już, o dobrym uczynku jaki robimy zwiększając eksport czarnogórskiego wina 😉

Ta informacja przyda się podczas ostatnich zakupów. Będąc na lotnisku, nie mamy już za dużych możliwości przed odprawą, bo sklepów z dobrym asortymentem niestety tutaj nie znajdziemy. Informacje powyżej okażą się cenne przed przyjazdem na port lotniczy.

UWAGA warto pamiętać, aby w ekscytacji nie zapomnieć o regulacjach prawnych wwozu alkoholu do Polski z krajów spoza UE.

PS: Mój ulubiony żart? Pytanie, które słyszałam kilka razy:
– Wow tzn. że możemy kupić 5-cio litrowy baniak wina?!
– Nie drodzy Państwo, maksymalna pojemność butelki może wynosić niestety tylko 2 litry 😉

Jak ktoś ma wątpliwości i nadal nie wierzy, to odsyłam na główną stronę lotnisk w Czarnogórze.

25 KOMENTARZE

  • Witam, informacje zawarte w artykule są aktualne. Obowiązuje 5 litrów płynów. Proszę się wczytać dokładnie, bo wyjaśnione jest w jakich płynach obowiązuje 2 litry, a w jakich 5 litrów. Pozdrawiam

 1. Jutro wracam z Podgoricy, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, tylko na twoim blogu to doczytałam, czy to nadal aktualne?? Dodam że polityka bagażu zmieniła się od listopada i bagaż podręczny do 10kg jest dodatkowo płatny. Jak to teraz wygląda??

  • Witam, regulacje bagażu podręcznego (ilość kilogramów, wymiar walizki i opłaty) to kwestia indywidualna danej linii lotniczej. Natomiast regulacje dopuszczające wywóz alkoholu w bagażu podręcznym to kwestia prawa lotniczego w Czarnogórze. Informacje w artykule są aktualne i takie same można znaleźć na stronie internetowej czarnogórskich lotnisk. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Dobry wieczór. Jako fanka ogrodnictwa planuję nabyć kilka sadzonek (małych) ciekawych roślin i przywieźć je w bagażu podręcznym. Orientuje się Pani, czy będę miała problem z wniesieniem ich na pokład samolotu ? Czy nie będzie zastrzeżeń, że rośliny są pojemniczkach z ziemią ? Pozdrawiam. Jagoda.

  • Pani Jogodo,
   ogólne przepisy międzynarodowe nie pozwalają na wywóz roślin, które objęte są ochroną.
   Konsultowałam się na lotnisku w Podgorica w punkcie informacji lotniska, potwierdzili że nie ma większego problemu z przewozem roślin.
   Pozdrawiam

 3. Dalej nie ma problemu z transportem kupionego w sklepie w sklepie w centrum i przejściu przez kontrolę. 3 butelki wina,3 piwa i fanta litrowa.

  • Nie ma problemu, sprawdzaliśmy kilka dni temu no i ja latam średnio co 3 tygodnie, więc na bieżąco sprawdzam czy coś się zmieniło 😀 Nadal nie zmienia się szok i zaskoczenie niektórych pasażerów przy kontroli, gdy widzą innych z butelkami wina 😀

 4. Niestety artykuł raczej nieaktualny. Link do lotnisk nieaktualny, na stronie lotniska w Podgoricy informacja tylko o 1l płynów.

  • Pani Katarzyno,
   zmieniła się strona internetowa lotsnika w 2021 – artykuł jest aktualny. Regularnie prosimy, żeby ktoś nam to sprawdził. 14 lipca leciała moja rodzina i potwierdza, że mogli mieć płyny powyżej 100 ml w bagażu podręcznym.
   Pozdrawiam

 5. W informacji na lotnisku w Podgoricy (nie tej na środku, tylko naprzeciwko, obok kiosku, w rzędzie z okienkami lini lotniczych, gdzie kupuje się bilety, siedzą panowie i rozwiązują problemy) potwierdzili że 5 litrów można, ale w oryginalnym, sklepowym opakowaniu. Czyli np. domowa rakija czy oliwa może nie przejść. Przewiozłem 4 wina, z których jednego nawet nie wyjąłem z plecaka i przeszło 🙂

 6. Pani Natalio. W kwestii wywożonego alkoholu samolotem z Czarnogóry do Polski pojawiło się już tyle różnych wypowiedzi, że ciężko się połapać co jest prawdą na dzień dzisiejszy. Czy może pani tak dla pewności podać jakie ilości alkoholu i w jakich butelkach można wziąć do bagażu podręcznego. Czy mogą być to butelki bez akcyzy? Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Dzień dobry,
   opróczy swobody na lotniskach w Czarnogórze trzeba pamiętać o wytycznych UE:
   https://hvala.pl/co-mozna-wywiezc-z-czarnogory/
   Wiele zależy od celnika – jeden przepuści inny nie. Najwięcej problemów może być z lokalnymi alkoholami bez etykietki i w plastikowych butelkach. Najlepiej kupić lokalne ale w szkle i z jakaś etykietą – nawet wtedy bez banderoli przejdzie.
   Mam nadzieję, że wyjaśniłam 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here