Bagaż podręczny w Czarnogórze.
Bagaż podręczny w Czarnogórze.

Nasz bagaż podręczny w Czarnogórze z pewnością zaskoczyłby niejednego podróżnika – gdyby tylko zerknął i znalazł tam butelkę lokalnego wina. Przepisy te jednak wynikają z faktu, że kraj nie jest w UE oraz w strefie Schengen i -delikatnie mówiąc – ustala własne zasady, które znów zostały zmodyfikowane. Wcześniej bowiem dopuszczalny był przewóz do 5 litrów płynów w bagażu podręcznym w Czarnogórze.

Bagaż podręczny w Czarnogórze – zmiany od 1.11.2022 r.

Artykuł powstał w 2018 roku, dlatego zrobiliśmy aktualizację. Jednak jak jest teraz? Co czeka Was po tych zmianach w kolejnych sezonach? Poniżej śpieszymy z wyjaśnieniem.

UWAGA zmiana: dopuszczalny jest przewóz tylko do 2 litrów płynów!!!

Z oficjalnych źródeł dowiadujemy się, że zmiany obowiązują od 1 listopada 2022 roku. Zmniejszenie ilości przewożonych płynów wskazuje zaś na to, że dużymi krokami zmierzamy „w stronę Europy”. Natomiast trzeba skupić się na pozytywach, bo Czarnogóra wciąż pozostaje jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie na pokład samolotu możemy wnosić płyny spoza strefy lotniskowej.

Tak, wiemy, że trudno w to uwierzyć. Jednak teraz wszystko będzie o wiele dokładniej i skrupulatniej kontrolowane. Jesteśmy również świadomi, że wiele osób, wracając z Czarnogóry, zabierało do bagażu kilka litrów czarnogórskiego wina. Co więc aktualnie możemy zabrać w bagażu podręcznym z Czarnogóry?

Bagaż podręczny w Czarnogórze.
Bagaż podręczny w Czarnogórze.

Pytanie: Jakie są regulacje od 1.11.2022 roku?

Bagaż podręczny w Czarnogórze – jak się przygotować

Po pierwsze – najważniejsza jest świadomość tego, co możemy ze sobą zabrać i w jakich ilościach. Wykraczając poza granice UE, obowiązują nas bowiem inne regulacje wjazdowe i celne. Kiedy już zdobędziemy niezbędną wiedzę, to kolejnym właściwym krokiem są odpowiednie i przemyślane zakupy.

1 LITR: substancji płynnych

Jedna osoba dorosła może zabrać ze sobą leki, kosmetyki i perfumy w ilościach:
1 litr na osobę;
• artykuły o pojemności do 100 ml muszą być zapakowane w przeźroczystym woreczku strunowym; na każdą osobę przysługuje jeden taki woreczek, a w nim maksymalna łączna zawartość płynów to właśnie 1 litr;
• artykuły o pojemności więcej niż 100 ml należy włożyć do oddzielnego, specjalnie przygotowanego pojemnika na płyny (widoczny na zdjęciu).

1 LITR: napojów

Ale to jeszcze nie koniec. Kolejnym zaskoczeniem są bowiem normy regulujące przewóz napojów i alkoholu w bagażu podręcznym w Czarnogórze.

Na jedną osobę dorosłą przysługuje możliwość wniesienia na pokład samolotu:
• do 1 litra napojów, tj. woda, soki lub alkohol;
• czyli jedna butelka 1 litrowa, lub np. 2x 0,5 litra.

Skanowanie butelek odbywa się mianowicie podczas osobistej kontroli wraz z resztą bagażu podręcznego. Każdy artykuł należy włożyć do specjalnego pojemnika z wgłębieniem, które zostało zaprojektowane tak, aby butelka nie ruszała się podczas skanowania.

Płyny w bagażu podręcznym w Czarnogórze.
Płyny w bagażu podręcznym w Czarnogórze.
Bagaż podręczny w Czarnogórze należy odpowiednio przygotować.
Bagaż podręczny w Czarnogórze należy odpowiednio przygotować.

Co warto wiedzieć przed podróżą

Sporo osób nie ma jednak zielonego pojęcia o takiej możliwości i nie korzysta ze wszystkich dostępnych ułatwień. Często na lotnisku widać również, jak ktoś przed odprawą paszportową szybko wypija do dna butelkę z wodą. Wielokrotnie też spotykałam się z niedowierzaniem… Nawet wtedy, kiedy pokazuję plakat z informacją, korzystając w ten sposób z pomocy pisma obrazkowego.

Mając już świadomość o tych wszystkich przepisach, możemy w końcu zabrać ze sobą butelkę wody lub wina i uniknąć niepotrzebnych zakupów w strefie bezcłowej, gdzie ceny są zawsze wyższe. Poza tym strefa gastronomiczna – zarówno na lotnisku Tivat jak i Podgorica – jest mała, dlatego dobrze jest zaopatrzyć się przed podróżą. Nie wspomnę już nawet o dobrym uczynku, jakim jest zwiększanie eksportu czarnogórskiego wina. 😉

Na koniec informacja, która przyda się podczas ostatnich zakupów. Będąc na lotnisku, nie mamy już zbyt dużych możliwości przed odprawą, bo sklepów z dobrym asortymentem niestety tutaj nie znajdziemy. Wszystkie powyższe wskazówki okażą się więc cenne przed przyjazdem na port lotniczy.

UWAGA: warto pamiętać, aby w stanie ekscytacji nie zapomnieć o regulacjach prawnych wwozu alkoholu do Polski z krajów spoza UE.

36 KOMENTARZE

  • Witam, informacje zawarte w artykule są aktualne. Obowiązuje 5 litrów płynów. Proszę się wczytać dokładnie, bo wyjaśnione jest w jakich płynach obowiązuje 2 litry, a w jakich 5 litrów. Pozdrawiam

 1. Jutro wracam z Podgoricy, nigdzie nie mogę znaleźć informacji na ten temat, tylko na twoim blogu to doczytałam, czy to nadal aktualne?? Dodam że polityka bagażu zmieniła się od listopada i bagaż podręczny do 10kg jest dodatkowo płatny. Jak to teraz wygląda??

  • Witam, regulacje bagażu podręcznego (ilość kilogramów, wymiar walizki i opłaty) to kwestia indywidualna danej linii lotniczej. Natomiast regulacje dopuszczające wywóz alkoholu w bagażu podręcznym to kwestia prawa lotniczego w Czarnogórze. Informacje w artykule są aktualne i takie same można znaleźć na stronie internetowej czarnogórskich lotnisk. Pozdrawiam serdecznie 🙂

 2. Dobry wieczór. Jako fanka ogrodnictwa planuję nabyć kilka sadzonek (małych) ciekawych roślin i przywieźć je w bagażu podręcznym. Orientuje się Pani, czy będę miała problem z wniesieniem ich na pokład samolotu ? Czy nie będzie zastrzeżeń, że rośliny są pojemniczkach z ziemią ? Pozdrawiam. Jagoda.

  • Pani Jogodo,
   ogólne przepisy międzynarodowe nie pozwalają na wywóz roślin, które objęte są ochroną.
   Konsultowałam się na lotnisku w Podgorica w punkcie informacji lotniska, potwierdzili że nie ma większego problemu z przewozem roślin.
   Pozdrawiam

 3. Dalej nie ma problemu z transportem kupionego w sklepie w sklepie w centrum i przejściu przez kontrolę. 3 butelki wina,3 piwa i fanta litrowa.

  • Nie ma problemu, sprawdzaliśmy kilka dni temu no i ja latam średnio co 3 tygodnie, więc na bieżąco sprawdzam czy coś się zmieniło 😀 Nadal nie zmienia się szok i zaskoczenie niektórych pasażerów przy kontroli, gdy widzą innych z butelkami wina 😀

 4. Pani Katarzyno,
  zmieniła się strona internetowa lotsnika w 2021 – artykuł jest aktualny. Regularnie prosimy, żeby ktoś nam to sprawdził. 14 lipca leciała moja rodzina i potwierdza, że mogli mieć płyny powyżej 100 ml w bagażu podręcznym.
  Pozdrawiam

 5. W informacji na lotnisku w Podgoricy (nie tej na środku, tylko naprzeciwko, obok kiosku, w rzędzie z okienkami lini lotniczych, gdzie kupuje się bilety, siedzą panowie i rozwiązują problemy) potwierdzili że 5 litrów można, ale w oryginalnym, sklepowym opakowaniu. Czyli np. domowa rakija czy oliwa może nie przejść. Przewiozłem 4 wina, z których jednego nawet nie wyjąłem z plecaka i przeszło 🙂

 6. Pani Natalio. W kwestii wywożonego alkoholu samolotem z Czarnogóry do Polski pojawiło się już tyle różnych wypowiedzi, że ciężko się połapać co jest prawdą na dzień dzisiejszy. Czy może pani tak dla pewności podać jakie ilości alkoholu i w jakich butelkach można wziąć do bagażu podręcznego. Czy mogą być to butelki bez akcyzy? Bardzo proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję.

  • Dzień dobry,
   opróczy swobody na lotniskach w Czarnogórze trzeba pamiętać o wytycznych UE:
   https://hvala.pl/co-mozna-wywiezc-z-czarnogory/
   Wiele zależy od celnika – jeden przepuści inny nie. Najwięcej problemów może być z lokalnymi alkoholami bez etykietki i w plastikowych butelkach. Najlepiej kupić lokalne ale w szkle i z jakaś etykietą – nawet wtedy bez banderoli przejdzie.
   Mam nadzieję, że wyjaśniłam 🙂

 7. Dzień dobry, proszę o informację gdzie znajdę oficjalne informacje je dotyczące tych limitów alkoholu w bagażu podręcznym ? Na stronie lotniska w Podgoricy jest info o płynach w ilości 100 ml . Jak znaleźć info, októrym tutaj piszecie ? Z góry dziękuję. Krzysztof

 8. Update dla wszystkich ciekawych: we wrześniu 2022 przy odprawie wyciągnęłam z bagażu podręcznego dwie butelki wina. Pani wzięła specjalnie dostosowany pojemnik i bez problemu przeszło 🙂

 9. Potwierdzam, że można przenieść wino w bagażu podręcznym. Właśnie przeszliśmy przez bramki na lotnisku w Podgoricy. Lot Wizzair do Katowic. Miałam 3 butelki wina 0,75l, i dwie wody, wszystko oryginalnie zapakowane (tzn. butelki były oryginalnie zakręcone) i wszystko przeszło bez problemu. Celnik pytał czy mam alkohol i jak potwierdziłam to dał specjalną tackę z miękkim dnem. Ja butelek nie miałam w bagażu tylko w osobnej reklamówce i nikt się „nie czepiał” 🙂

 10. Okej, to i ja potwierdzę – właśnie przeszliśmy przez odprawę bezpieczeństwa w Podgoricy. Litrowa oliwa, 4 małe wina 0.3l i 8 flaszek 0.1l rakiji bez problemu. Moja partnerka dwa wina 0.75l też bez problemu. Mieliśmy w plecakach, wyciągnęliśmy na zwykle tacki i Pani na skanerze sama przełożyła co trzeba na te gąbką.
  Także na 8 października 2022 info powyżej aktualne 🙂

 11. Mam pytanie co do wywożenia w bagażu podręcznym z Czarnogóry suszonych grzybów smardzów? Czytałam że nie wolno mięsa i produktów pochodzenia zwierzecego ale co z suszonymi grzybami? Czy ktoś ma w tym doświadczenie?

 12. A jak to wygląda jeśli chodzi o bagaż rejestrowany? Czy tam można więcej tego wina i oliwy zapakować? Jest nas dwójka, każdy z małym podręcznym i do tego jeden rejestrowany. I teraz się zastanawiam, czy nie wykupić większego, a z drugiej strony żeby się nie okazało, że coś jednak z nami do Polski nie dotrze

  • W bagażu rejestrowanym nie ma takich ograniczeń – ale są ograniczenia tego co ogólnie można wwieźć do UE i strefy Schengen.

 13. Czy mógłby ktoś wreszcie konkretnie napisać: można czy nie można? .. ile litrów? Cały internet dwa razy przeczytałem i nic. Czy to jakaś tajemnica?? Dajcie spokój.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj