Plaża Przno w Czarnogórze.
Plaża Przno w Czarnogórze.

Wczasy w Czarnogórze z pewnością będą udane, jeżeli przygotujemy się do nich odpowiednio. Turystyka w Czarnogórze rozwija się bardzo intensywnie i roku na rok pojawia się coraz więcej ofert w biurach podróży. Decyzja z którego skorzystamy może okazać się sporym dylematem, dlatego przy ustalaniu szczegółów wypoczynku bez podstawowych informacji można dokonać nietrafnych wyborów.

Jak odpowiednio zorganizować wczasy w Czarnogórze

Decydując się na urlop często nie wiemy od czego zacząć przygotowania. Czy zdecydować się na zorganizowany wypoczynek czy poznawać kraj na własną rękę? Nie inaczej jest w przypadku urlopu w Czarnogórze. Bez względu czy jedziemy z biurem turystycznym czy prywatnie konieczne jest uzyskanie informacji dotyczących procedur wjazdowych i skutków wynikających z tego, że Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej.

Widok na Herceg Novi.

Prywatnie czy z biurem turystycznym

Decyzja czy jedziemy z biurem turystycznym czy prywatnie jest bardzo indywidualna i zależy od tego jaki wypoczynek preferujemy. Jeszcze kilka lat temu nie mieliśmy takiego wybory wycieczek zorganizowanych przez biura turystyczne. Aktualnie znajdujemy oferty wielu polskich firm, mniejszych i większych, przez co decyzja, którą wybrać nie jest wcale łatwa. Oferty są tak różnorodne, że każdy znajdzie coś dla siebie, również pod względem finansowym. Plusem pakietowych wakacji jest zorganizowanie wszystkich elementów podróży przez biuro, a na zaplanowanie urlopu samemu trzeba sporo przeznaczyć czasu. Jednak wyjazdy prywatne dają dużą niezależność, a dla wielu będzie to przeważający argument.

Samochodem czy samolotem

Po decyzji jaką formę realizacji urlopu wybieramy, następną jest wybór środka transportu. Ze względu na stosunkowo bliskie położenie kraju popularną opcja jest dojazd samochodem z Polski, czego dodatkowym plusem jest brak problemów z komunikacją na miejscu.

Z każdym rokiem zwiększają się połączenia lotnicze Polski z Czarnogórą, co ułatwia szybkie dotarcie do celu. Loty bezpośrednie są w okresie od czerwca do końca września, dlatego poza sezonem wybierając samolot będziemy skazania na lot z przesiadką. W okresie wakacji mamy kilka opcji lotniczych, ale warto bilety kupować z wyprzedzeniem bo w sezonie cena wynosi ok. 1000 zł / za osobę (w obie strony).

Po ogólnym przygotowaniu przychodzi moment na trudniejsze wybory. Gdzie najlepiej nocować podczas wczasów w Czarnogórze. Zanim jednak wybierzemy miejsce, powinniśmy dowiedzieć się jakie atrakcje nas interesują, bo charakter naszego urlopu może zaważyć przy wyborze noclegu.

Plaża Ploce niedaleko Budvy organizuje imprezy w ciągu dnia.
Plaża Ploce niedaleko Budvy organizuje imprezy w ciągu dnia.

Co warto zobaczyć w Czarnogórze

Lokalizację głównych atrakcji turystycznych i krajobrazowych można podzielić na kilka obszarów. Przy wyborze noclegu, warto zastanowić się jakie miejsca są dla nas priorytetowe, bo może najrozsądniejsze okaże się nocowanie w tych okolicach. Zaoszczędzony czas na przemieszczaniu się po górzystym kraju, z pewnością warto wykorzystać w bardziej interesujący sposób.

Zatoka Kotorska
Jest uznawana za jedną z najpiękniejszych zatok w Europie. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a takie miasta jak Perast i Kotor to perełki wyróżniające się na tle innych śródziemnomorskich miast. Wisienką na torcie całej zatoki jest Wyspa Bogurodzicy Skalnej z malutkim kościołem katolickim.

Zachwycający kolor wody nad Budvańska Riwierą.

Riwiera Budvańska
Rozciągające się nad Morzem Adriatyckim 294 km wybrzeża daje spory wybór. Znajdziemy tutaj bujną nocnym życiem Budvę, czy mniejsze urocze miasteczka takie jak Petrovac. Na mapie wybrzeża należy zaznaczyć Bar, ale nie ten alkoholowy. Mowa tutaj o mieście portowym w którym Stary Bar – stare miasto ulokowane na wzgórzu zaskoczy nas swoim wyjątkowym klimatem.

Środkowa Czarnogóra
Serce kraju z „dwoma stolicami”, aktualna Podgoricą i historyczna Cetinje, tylko dodatkowo podkreśla złożoną i interesują historię Czarnogóry. Do tego dochodzi centrum przemysłowe Nikšić, które warto odwiedzić będąc już w tej części Czarnogóry. W tym regionie znajdziemy, również naturalne piękno dwóch Parków Narodowych: Jeziora Szkoderskiego i Lovćen.

Północne region górski
Obszar ten w całości położony w Alpach Dynarskich, słynie z dziewiczej przyrody, skąd zaczerpnięto określanie Czarnogóry wild beauty – dzikie piękno. Koniecznością jest odwiedzenie kanionu rzeki Tara w Parku Narodowym Durmitor i nie można ominąć Jezioro Pivsko.

Uliczki starego miasta w Herceg Novi.

Wybór noclegu na wczasy w Czarnogórze

Wybierając dokładnie miejsce na nocleg podczas urlopu, musimy najpierw zdecydować, który region odpowiada najbardziej naszym oczekiwaniom. Selekcja ta będzie stosunkowo prosta bo Czarnogórę, godzi się podzielić na 3 obszary, które znacznie różnią się od siebie.

Region wybrzeża
Najpopularniejszym, a co za tym idzie najdroższym regionem jest cały pas nadmorski. Wybrzeże czarnogórskie rozciąga się między droższą Chorwacją oraz tańszą Albanią i tak ceny noclegów w Czarnogórze wpisują się między sąsiadki. Najdroższym rejonem w całym kraju jest zdecydowanie Kotor i Budva. W tych okolicach bez wątpienia powinni zakwaterować się miłośnicy imprezowania, a także zwiedzania, bo to centralne miejsce głównych atrakcji turystycznych.

Region centralny
Centralna część Czarnogóry będzie idealną opcją na bazę wypadową. Jak ktoś chce pozwiedzać kraj samochodem, zobaczyć więcej niż teren hotelu i plaże, to jak najbardziej powinien pomyśleć o zakwaterowaniu w tym regionie. Tutaj zaoszczędzimy sporo na noclegach, które są znacznie tańsze niż w nadmorskich kurortach, a okolice zdecydowanie mniej turystyczne i spokojne.

Region północny
Najtańszym miejscem i najmniej odwiedzanym przez turystów jest północ kraju. Świetny wybór dla podróżników głodnych aktywnych wakacji, chcących pochodzić po górach i po obcować z naturą. Do wyboru lasy, jeziora czy rzeki w otoczeniu naturalnego krajobrazu to pomysł na nieturystyczny wypoczynek. Popularny wybór tzw. backpackerów na wczasy w Czarnogórze.

Aquapark w Bubvie z widokiem na całe miasto i wybrzeże.
Aquapark w Bubvie z widokiem na całe miasto i wybrzeże.

Przykładowy plan wczasów w Czarnogórze

Poniżej przedstawiam przykładowy program 14 dniowego wypoczynku w Budvie.

1. Przylot, dojazd do hotelu, zakwaterowanie zapoznanie się z okolicą.
2. Poznanie miast, rejs statkiem po wybrzeżu Riwiery Budvańskiej (wokół wyspy św. Stefana i wyspie św. Nikola)
3. Zwiedzanie Cetynie – Lovcen – Mauzoleum – Nijegusi – Kotoru
4. Objazd Zatoki Kotorskiej – Tivat – promem na druga stronę – Herceg Novi – Persat – rejs na wyspę Bogurodzicy Skalnej – Kotor
5. Wybrzeże Budvańskiej Riviery: Wyspa świętego Stefana – Petrovac
6. Bar / Stary Bar – Ulcinj
7. Jezioro Szkoderskie – Virpazar – Rijeka Crnojevicka
8 – 11 Góry Durmitor – rafting rzeką Tarą
12. – 13 Plażowanie – zakupy
14. Dzień powrotu.

Powyższy plan jest tylko propozycją, jak można rozdysponować czas, aby zwiedzić wszystkie regiony podczas wczasów w Czarnogórze.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj