Jędrzej wymyślił mi postanowienie noworoczne na 2021 rok!
Jędrzej wymyślił mi postanowienie noworoczne na 2021 rok!

Planujecie jakieś postanowienie noworoczne na 2022 rok? Pytam, bo większość z nas wie, jak jest z ich realizacją 😀 No właśnie, dlatego ja nigdy nie robię sobie postanowień noworocznych. Wyznaczam sobie cele tygodniowe, miesięczne i realizuje je w dowolnym okresie roku. Przecież jak coś chce się zmienić to nie trzeba czekać, tylko zacząć działać. Tak do tej pory robiłam. Działało. Jednej kwestii nie udało mi się osiągnąć w 2020. I tutaj z pomocą przychodzi mi mój ukochany… Czy z pomocą? Ewidentnie się poddał i chce się kimś wyręczyć 😀 Czytajcie co wymyślił.

Dlaczego Jędrzej wymyslił mi postanowienie noworoczne na 2021 rok?

Bo mówi po czarnogórsku, a ja nie… Jak do tego doszło?

Jędrzejowi, który ukończył kilka lat temu filologię południowosłowiańską (serbski był jego wiodącym językiem), bardzo krótko zajęło wyłapanie malutkich różnic i przestawienie się na „wariant” czarnogórski. Wielokrotnie słyszałam jak lokalni mieszkańcy ze zdziwieniem pytali, gdzie się uczył języka, bo tak dobrze nim włada. Urodę ma trochę mało polską, wiec nieraz pojawiała się wątpliwość czy, aby na pewno jest obcokrajowcem. Jest magistrem filologii południowosłowiańskiej, znajomym udziela czasami lekcji serbskiego, aż chciało by się powiedzieć, że mam prywatnego nauczyciela.

Mina Jędrzeja kiedy wymawiam coś po czarnogórsku
Mina Jędrzeja jak wymawiam coś po czarnogórsku

Kako si zgodan momak? No to mój momak wymyślił mi postanowienie noworoczne 😉

W moim przypadku sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Pracując w Czarnogórze funkcjonowałam tylko z językiem angielskim. W taki sposób poznawałam ten kraj i ludzi. Kiedy Jędrzej pojawił się w moim życiu i przeprowadziliśmy się do Budvy, to byłam pewna, że łatwo przyjdzie mi się nauczyć lokalnego języka. Niestety, kończy się rok 2020, a ja nadal mówię „Kako si zgodan momak”? 😀 Jak się okazuje, można być zgraną para, super się uzupełniać, razem pracować, ale znajdzie się coś takiego, czego więcej już razem się po prostu nie da robić. W naszym przypadku jest to moja próba nauki języka. Jędrzej się poddał szybciej niż ja, ale w sumie związek ważniejszy 😉 Teraz dumnie oznajmia, ze wpadł na fantastyczny pomysł. Ma super postanowienie noworoczne dla mnie na rok 2021: zapisać mnie na kurs serbskiego online.

Kako si zgodan momak? Z tym powiedzeniem wiąże się mała anegdota. Kiedy zaczynałam pracę w Czarnogórze, zapytałam się lokalnego znajomego jak się mówi „Jak się masz przystojny chłopaku?”. Nauczył mnie tego zdania no i tak sobie żartowałam w pracy z mężczyznami, witając ich Kako si zgodan momak. Za każdym razem jak to mówiłam, wywoływało to olbrzymie poruszenie, wielki uśmiech i szczerzę przyznam, że to zdanie rozwiązywało każdy problem i otwierało wszystkie drzwi. Panowie zawsze topnieli po tym jednym zdaniu. Pod koniec mojej pracy, gdy przez kilka miesięcy powtarzałam sobie Kako si zgodan momak, inny znajomy oświecił mnie, dlaczego moje powitanie wywołuje takie poruszenie w męskim gronie. Okazało się, że mój pierwszy znajomy nauczył mnie wersji w której odmładzałam każdego mężczyznę, bo Kako si zgodan momak oznacza „Jak się masz przystojny chłopcze” momak – to chłopak/młodzieniec. Który Pan nie ucieszyłby się z takiego powitania? 🙂

Jędrzej wymyślił mi postanowienie noworoczne na 2021 rok!
Jędrzej wymyślił mi postanowienie noworoczne na 2021 rok!

Przyłącz się do mojego postanowienia noworocznego na 2021 rok i zapisz się na kurs serbskiego

Przyznaję, że języki nie są moja mocną stroną i przeprowadzając się do Czarnogóry miałam w swoich celach nauczyć się czarnogórskiego. Nie przychodzi mi to łatwo i dlatego tak reaguje na te postanowienie… cieszę się, bo przecież tego chce, ale wiem, że nie będzie to bułka z masłem. Już raz nie wyszyło, wiec trzeba spróbować kolejny i przetestować jakiś inny sposób. Jędrzej przejrzał ofertę kursów dostępnych na rynku i wybrał jeden który spełnia podstawowe kryteria. Skontaktował się z nauczycielem, omówił szczegóły i zaczynamy. W styczniu rusza nowy kurs dla grupy początkującej.

Kurs startuje w styczniu. Jędrzej szukał tylko opcji online, bo niedługo wracamy do Budvy. Zajęcia nagrywane dają możliwości powtórnego odtworzenia. Mam nadzieję, że nic się nie zmieni i grupa się utworzy. Będziecie mogli na bieżąco śledzić moje postępy i oczywiście kto jest chętnych zapraszamy do grupy. Jeżeli jesteście zainteresowani to piszcie srdanpapic@gmail.com, w temacie wpisując, który moduł Was interesuje początkujący/zaawansowany, wszystkie materiały do zajęć otrzymacie drogą elektroniczną. Poniżej wrzucam mały skrót kursu.

Natalia zaczyna uczyć się serbskiego od stycznia!

Kurs języka serbskiego online z BLKN Language Service. Dla kogo?

Kurs jest realizowany kolejny rok (pierwszy był od stycznia 2021), ale można zacząć od początku. Lekcje odbywają się raz w tygodniu (90 min. przez Skype), w dniu roboczym, w godzinach wieczornych. Zajęcia będą nagrywane i udostępniane kursantom, dlatego jak ktoś ominie lekcję, zawsze będzie mógł do niej wrócić. Udostępniane są bezpłatne podręczniki i materiały do nauki – nie przejmuj się, jeśli opuścisz lekcję!

  • Od stycznia do czerwca z możliwością kontynuacji od jesieni 2022 r.
  • Raz w tygodniu.
  • Bezpłatne podręczniki i materiały do nauki.
  • Liczba uczestników 5-7 osób.
  • Zapisy na adres: blknpol@gmail.com

1) Cena 1260 zł za cały kurs, płatność z góry (równowartość 210 zł miesięcznie za 4 lekcję po 90 minut)
2) 1320 zł – płatność w 3 ratach (440 zł płatne w styczniu, marcu i maju, równowartość 220 zł miesięcznie za 4 lekcję po 90 minut)
3) Cena 230 zł / miesiąc. Cena obejmuje 4 lekcje miesięcznie po 90 min. W przypadku takiej płatności, z kursu można zrezygnować w każdej chwili.

UWAGA – dla osób kontynuujących naukę rozpoczętą w zeszłym roku szkolnym, cena i warunki płatności pozostają bez zmian!

Więcej na temat kursu i wyboru innych Bałkańskich języków znajdziecie na stronie BLKN Language Service.
Kurs chorwackiego/serbskiego online, przy zgłoszeniu dopiszcie hasło:  #hvalahvala, a dostaniecie 5% zniżki

2 KOMENTARZE

  1. Hahaha to super postanowienie noworoczne! Świetna z Was para, pełna pasji i jeszcze taka sympatyczna! Możecie być super inspiracją!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj