Bałkańskie piosenki świąteczne.
Bałkańskie piosenki świąteczne.

Jeśli znudziło wam się już „Last Christmas”, świąteczne piosenki z Bałkanów będą doskonałą alternatywą do wprowadzenia zimowego nastroju.

Święta Bożego Narodzenia coraz bliżej. Tak jak my, na Bałkanach obchodzić je będą Słoweńcy, Chorwaci i katolicy z Bośni. Prawosławni Czarnogórcy, Serbowie oraz większość Macedończyków świętują dwa tygodnie później, zgodnie z kalendarzem juliańskim. Co ciekawe, dla prawosławnych Bułgarów, Rumunów i Greków, Boże Narodzenie wypada tak jak dla Polaków, 25 grudnia.

Od lat wszystkie rozgłośnie radiowe już od listopada bombardują nas świątecznymi przebojami. Melodie pełne dzwoniących dzwoneczków i padającego śniegu towarzyszą nam na każdym kroku w sklepach i galeriach handlowych. Jeśli chcecie poczuć magiczną atmosferę, ale szukacie zamiennika dla tego, co znane, koniecznie sprawdźcie, jak brzmią świąteczne piosenki z Bałkanów.

Kolędy z Chorwacji

W kościele katolickim kolędy wykonuje się w okresie Bożego Narodzenia od 25 grudnia do 6 stycznia. Jednym z najstarszych źródeł chorwackich kolęd jest Śpiewnik Paulinów z 1664 roku. Zawierał on 19 pieśni. W kolejnym zbiorze – drukowanym śpiewniku Cithara octochorda z 1701 roku – znalazło się 30 kolęd. Za jedną z najstarszych uznawana jest pieśń „U to vrijeme godišta”.

Część kolęd – poprzez wzorowanie się na hymnach i sposobie ich śpiewania – została skomponowana w podniosłym stylu. Uroczysta i dostojna narracja, poprzez dobór odpowiednich słów, opisuje i sławi narodziny Jezusa. W wielu pieśniach motywem jest też objawienie aniołów pasterzom i wizyta pasterzy w stajence. To tzw. pastorałki (np. „O dobri naši pastiri”). Kolejny rodzaj pieśni to božićne uspavanke – kołysanki. W nich słuchamy o tym, jak Bogurodzica usypia małego Jezusa jednostajnym, lulającym rytmem, często tworzonym również za pomocą słów (np. „Spavaj mali Božiću”).

Amerykańskie przeboje w bałkańskiej wersji

Podczas przygotowań do świąt wiele osób lubi słuchać muzyki w odpowiednim klimacie. Najczęściej z głośników radiowych usłyszeć możemy przeboje zza oceanu. Wszyscy jednak doskonale już wiemy, czego Mariah Carey chce na gwiazdkę. Pamiętamy też, że Chris Rea jedzie do domu na święta. Zaś na temat „Last Christmas” nawet nie ma co zaczynać dyskusji. Amerykańskie piosenki znane są na całym świecie i doczekały się tysięcy interpretacji. Nie powinno zatem nikogo dziwić, że dotarły również na Półwysep Bałkański. Co powiecie na chorwackie wersje „Merry Christmas Everyone”, „Winter Wonderland”, „White Christmas”, czy „Jingle Bells”?

Świąteczne piosenki z Bałkanów dla dzieci

Najbardziej niecierpliwie na święta czekają najmłodsi. Z pewnością każdy z nas pamięta to wyglądanie pierwszej gwiazdki, pisanie listów do Świętego Mikołaja, radość z prezentów znajdowanych pod choinką, czy beztroskie zabawy na śniegu. Oczywistym jest zatem, że również dla dzieci tworzone są świąteczne piosenki. Dlatego też w naszym zestawieniu nie mogło zabraknąć kilku chorwackich propozycji.

Białe święta, zapach goździków i pomarańczy, rodzinne spotkania

Każdego roku na całym świecie powstają nowe świąteczne przeboje, które cieszą się mniejszą lub większą popularnością. Gwiazdy bałkańskiej sceny muzycznej również nie uciekają przed tym trendem.

Niektóre świąteczne piosenki z Bałkanów potrafią zaskoczyć

Oglądając teledysk do piosenki „Fritula” Petara Grašo można odnieść wrażenie, że ktoś nie do końca radzi sobie z lokowaniem produktów. Całkiem przyjemnej kompozycji towarzyszy wideoklip, w którym zrobiono przegląd chorwackich gwiazd sportu i telewizji, a także produktów spożywczych. I tak, kiedy główny bohater z powodu odwołanego lotu utknął na lotnisku, przypadkiem spotkał trenera piłkarskiej reprezentacji Zlatko Dalicia, zaś na osłodę dostał od niego słoik Lino Lady (kremu czekoladowego). Na terenie terminala pojawiają się też Sandra Perković – Mistrzyni Europy i Igrzysk Olimpijskich w rzucie dyskiem, a także piłkarki ręczne z RK Podravka Vegeta ze swoim trenerem Zlatko Saračeviciem. Święta – pod postacią Mikołaja – ratuje znany szef kuchni Ivan Pažanin, który w ostatniej chwili zawozi naszego bohatera do domu. Zresztą zobaczcie sami.

Tradycyjne piosenki o świątecznej atmosferze

W przeciwieństwie do „Frituli”, większość świątecznych piosenek z Bałkanów utrzymana jest w tradycyjnej stylistyce. Artyści śpiewają o zaczarowanych białych świętach, radości z Bożego Narodzenia, miłości i pojednaniu. Nie rzadko przygotowaniom do rodzinnych spotkań towarzyszą także pierniczki, zapach cynamonu, czy kubek gorącej herbaty pitej przy rozświetlonej choince. Zimowe kompozycje mają swoich fanów, dlatego wiele gwiazd dodaje takie utwory do swojego repertuaru.


Czwartki z #hvalakultura

Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

PS: I jak podobają się Wam świąteczne piosenki z Bałkanów? Z pewnością warto dać im szansę, a być może niektóre z nich na stałe trafią do Waszych świątecznych list przebojów?

9 KOMENTARZE

  1. „Srećan Božić, svakome” to od kilku lat mój grudniowy klasyk! Youtube serwuje kilkanaście wersji i wykonań tego hitu. Uwielbiam ❤️ Muszę zapoznać się z pozostałymi propozycjami ?

    • Zgadzam się 🙂 To już jest taki klasyk, że bez niego nie ma klimatu świątecznego. Trzeba puszczać w pętli do wyczerpania baterii albo cierpliwości sąsiadów 😀

  2. Fajne zestawienie na ten przedświąteczny czas. Zupełnie inne brzmienia niż wałkowana na okrągło „Last Christmas”. 😀

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj