Co można robić w Budvie podczas urlopu? To w dużej mierze zależy od daty wyjazdu, bo inaczej zwiedza się Czarnogórę w sezonie, a inaczej w okresie zimowym. Tak jest właśnie z Budvą. Mamy dwie opcje na zwiedzanie, ale większość pomysłów, które Wam przedstawimy wchodzą w grę cały rok. Dzięki ciepłemu klimatowi śródziemnomorskiemu, plażom i doskonałemu życiu nocnemu Budva jest jednym z ulubionych ośrodków wypoczynkowych w Czarnogórze.

Port w Budvie.
Port w Budvie.

Co robić w Budvie na starym mieście

Stare miasto w Budvie, to obowiązkowy punkt, który trzeba zobaczyć podczas pobytu. Starówka wrasta w krajobraz lazurowego Adriatyku, w dodatku jest otoczona plażami, które pozwalają nam połączyć zwiedzanie z kąpielą morską.

Mury i ulice starego miasta zostały zbudowane głównie za panowania weneckiego, ale podobnie jak inne miasta na wybrzeżu od Dubrownika po Ulcinj, stare miasto w Budvie zostało poważnie zniszczone podczas trzęsienia ziemi w 1979 roku. Trzęsienie ziemi ujawniło wiele wcześniej ukrytych stanowisk archeologicznych i artefaktów, które są teraz wystawione w muzeum miejskim.

Czas zwiedzania Budvy zależy tak naprawdę do Was, czy zdecydujecie się na poznawanie z polskim przewodnikiem czy indywidualnie. Przeznaczając jeden dzień czy kilka. Pobieżny spacer ulicami zajmuje około 30 minut, w zależności od tego, ile razy zatrzymacie się pamiątkowe fotografie. Kilka godzin można spędzić na zwiedzaniu wszystkich zakamarków, siedząc sobie w kawiarni i mocno się przy tym relaksując.

Stare Miasto w Budvie.
Stare Miasto w Budvie.

Muzeum

Budva jest jedną z najstarszych miejscowości na wybrzeżu Adriatyku i początkowo została zasiedlona przez Ilirów. Po Ilirach rządzili nim także Grecy, Rzymianie, Wenecjanie i Słowianie. Więcej dowiemy się z wizyty w samym muzeum. To miejsce, w którym można zobaczyć lokalne życie na przestrzeni wieków. Dla zwiedzających dostępnych jest kilka poziomów z eksponatami z dziejów historycznych. Muzeum posiada stałe wystawy zbiorów archeologicznych i etnograficznych, a także lapidarium.

Kolekcja archeologiczna zawiera eksponaty broni, narzędzi, biżuterii i przedmiotów codziennego użytku z V wieku p.n.e. Należą do nich artefakty Ilirów, Greków, Rzymian, Wenecjan i Słowian, którzy tu mieszkali. Kolekcja etnograficzna pokazuje przykłady tradycyjnej odzieży, mebli i przedmiotów codziennego użytku z XVIII-XX wieku.

Adres: 11 Petra i Petrovića, stare miasto Budva ; Telefon: +382 33 453 308
Godziny otwarcia:

 • od wtorku do piątku 8:00 do 20:00
 • od soboty do niedzieli 10:00 do 17:00
 • Poniedziałki zamknięte. 

Wstęp: 3 € dla dorosłych, grupa (od 5 osób) 2,5 €, 1,5 € dla dzieci, do lat 12 – za darmo.

hvalaRADA: Muzeum posiada 4 piętra, ale nie ma windy, są tylko schody.

Cytadela

Pierwsza wzmianka o cytadeli w Budvie pochodzi z 1425 roku. Cytadela była konsekwentnie rozbudowywana i ulepszana przez różne imperia, które rządziły Budvą. Największą częścią cytadeli jest skrzydło koszar, zbudowane przez Austro-Węgry w 1836 r.

Wewnątrz cytadeli znajdziemy małą bibliotekę (poszukajcie polskich akcentów) i jeszcze mniejsze muzeum żaglowców. W cytadeli nie ma wiele do zobaczenia, ale jest to dobre miejsce, aby podziwiać widoki na miasto i wyspę Sveti Nikola (wyspa Hawajska) na terenie cytadeli znajduje się, też jedna restauracja.

Godziny otwarcia:

 • Od maja do października: 9:00 – 24:00
 • Od listopada do kwietnia: 9:00 – 17:00

Wstęp: 3,50 €

Mury miasta

Mury miejskie w Budvie pochodzą z IX wieku, a w XVI wieku miały już sześć wież strażniczych. Ogromne pierwsze trzęsienie ziemi w 1667 roku mury uszkodziło, na szczęście  zostały odbudowane. Wejście na mury po których można spacerować, znajduje się w miejscu, gdzie cytadela styka się z zewnętrzną ścianą.

Wstęp: 1,50 €

Ruiny

Przed cytadelą znajdziemy ruiny wczesnochrześcijańskiej bazyliki datowanej na koniec V lub VI wieku. W mieście natrafimy także kilka innych kościołów:

 • Kościół  Sveti Ivan (św. Jana Chrzciciela), z XVII wieku (ale oryginalny kościół został zbudowany w VII wieku).
 • Kościół Santa Maria in Punta, z 840 roku
 • Cerkiew Sveti Trojice (Świętej Trójcy) z 1804 roku
 • Kościół Sveti Sava (św. Sawy) z XII wieku

Greckie i rzymskie nekropolie

Istnieją dowody na to, że Budva jest jedną z najstarszych miejscowości na wybrzeżu Adriatyku. W 1938 r. na terenie dzisiejszego Hotelu Avala odkryto rzymską i grecką nekropolię. Nekropolia składała się z dwóch części – jedna część była grecka, pochodząca z IV do I wieku p.n.e., a druga część była rzymska, datowana na I-II wiek n.e. Więcej możemy się dowiedzieć z muzeum w Budvie, gdzie jest plan nekropolii i aktualnie położonego hotelu.

Plan starożytnych nekropoli na terenie hotelu Avala.
Plan starożytnych nekropoli na terenie Hotelu Avala.

Słynna baletnica

Zdecydowanie symbolem miasta stała się brązowa statua „Baletnicy”. Rzeźba autorstwa Gradimira Aleksica, jest podobno inspirowana dziewczyną, która czekała na powrót swojego ukochanego, który był żeglarzem. Marynarz nigdy nie wrócił i dziewczyna w tym miejscu umarła. Statuę znajdziemy przy skałach w drodze od starówki do plaży Mogren.

Słynna baletnica w Budvie.
Słynna baletnica w Budvie.

Co robić w Budvie z dziećmi

Budva jest także idealnym miejscem dla rodzin. Znajdziemy tutaj przyjazne dla rodzin ośrodki, w których dzieci będą mogły spędzać godziny budując zamki z piasku i pluskając się w hotelowym basenie. Znajdziesz tu także ciekawe rodzinne atrakcje, takie jak np. park wodny, czy hotelowe animacje.

Slovenska Plaza w Budvie, a w tle widok na apartamenty Dukley.
Slovenska Plaza w Budvie, a w tle widok na apartamenty Dukley.

Aquapark Budva

Aquapark Budva to najlepszy (niejedyny) park wodny w Czarnogórze. To świetne miejsce na spędzenie dnia, szczególnie dla rodzin z dziećmi. W parku znajduje się 12 zjeżdżalni, 4 baseny, restauracja i bar. W całości znajduje się na wzgórzach, co powoduje, że podczas pobytu w aquaparku mamy piękny widok na całe miasto.

Adres: Topliski Put, Budva
Godziny otwarcia: 10:00 – 20:00 codziennie od 1 maja do 30 września
Wstęp:

 • Dorośli (1,30 m. i więcej): Cały dzień – 20 €, 4 godziny (tylko po 15:00) 15 €
 • Dzieci (1– 1,3 m.): Cały dzień – 12 €, 4 godziny (tylko po 15.00) 8 €
 • Dzieci poniżej 1 m: bezpłatnie
Aquapark w Budvie.
Aquapark w Budvie.

Plaże w Budvie

Plaże w Budvańskiej Riviery są jednymi z najbardziej popularnych w Czarnogórze. Może nie za duże, ale za to ładnie położone. Wszystkie są żwirowo-kamieniste, miejscami obłe białe kamienie, czasami znajdziemy miejsca z piaskiem. Czyli standardowo jak nad Adriatykiem totalny miks, każdy znajdzie coś dla siebie.

Ze starego miasta deptak prowadzi nas wzdłuż morza, przez tunel do Becici, potem aż do plaży Kamenovo. Można więc odkrywać plaże wzdłuż tego odcinka pieszo. Do Becici, gdzie znajduje się długa plaża okrzyknięta w 1935 roku najpiękniejszą w Europie idzie się ok 30- 45 minut, w zależności od ilości zdjęć i przystanków po drodze, a tych może być sporo bo na promenadzie znajdziemy sporo miejsc na kawę czy piwo lub inne lokalne rarytasy.

W samym mieście w Budvie znajduje się kilka plaż. Opisaliśmy je dla Was poniżej w kilku zdaniach, a już niedługo pojawi się artykuł o wszystkich plażach Budvańskiej Riwiery.

Slovenska Plaza

To największa z plaż w Budvie. Przepięknie ją widać z hotelu Tre Canne z 15-stego piętra, gdzie znajduje się restauracja. Ma długość 1,6 km i biegnie na całej długości Budvy od portu przy starym mieście do Apartamentów Dukley. To mieszanka kamyków i piasku. Wzdłuż plaży znajdziemy mnóstwo kawiarni i restauracji, oraz sklepów z pamiątkami. W kilku miejscach mamy obowiązkowe opłaty za leżaki, ale są też obszary, na których można rozłożyć się za darmo z własnym kocykiem czy ręcznikiem.

hvalaRADA: Średnia cena za komplet 2 leżaki + parasol wynosi ok. 10 €, w niektórych miejscach w pierwszej linii brzegowej ok. 20 €. Zazwyczaj przy restauracjach i barach, gdzie można dodatkowo zamówić sobie jedzenie lub picie.

Widok z resturacji i hotelu Tre Canne.
Slovenska Plaża, widok z resturacji i hotelu Tre Canne.

Plaż Mogren

Legenda głosi, że Plaża Mogren została nazwana na cześć rozbitka, hiszpańskiego żeglarza o imieniu Mogrini, który zbudował na plaży kościół. Plaża Mogren to tak naprawdę dwie plaże połączone tunelem. Znajdują się  ok. 300 metrów od starego miasta, wejście za hotelem Avala. Łatwo jest się tutaj dostać, jeśli znajdujecie się gdzieś w centrum. Wzdłuż skał zbudowana jest ścieżka, po drodze będziemy mijali słynną tancerkę. Plaża nie należy do hotelu Mogren, który znajduje się przy samym starym mieście. 

hvalaRADA: po drodze znajdują się schodki z wejściem, gdzie można wykąpać swojego pupila. Jest to jedno z niewielu miejsc z wydzielonym miejscem do kąpieli psów.

Promenada na plażę Mogren.
Promenada na plażę Mogren.
Wydzielona plaża dla ziwerzaków.

Plaża Głowa Richarda

Ta dziwnie nazwana plaża, została nazwana na cześć aktora Richarda Widmarka, który nakręcił „The Long Ships” w Budvie w 1964 roku. Ta plaża znajduje się przed Hotelem Avala, wejście na plażę jest również prosto ze starego miasta, takim małym wejściem.

Plaża Pizana

To 50-metrowy odcinek plaży na końcu przystani w Budvie. Jest bardzo mały i zwykle jest strasznie zatłoczony. To dobre miejsce na szybkie ochłonięcie po spacerze po starówce. Wykąpcie się i szybko ruszajcie dalej. Najczęściej z tej plaży korzystają lokalni mieszkańcy. 

Co robić w Budvie jak się nam nudzi… wyskoczyć na Hawaje!

Budwańska Riwiera daje niesamowite możliwości na rejsy. Wiele jest organizowanych z poru, w formie wycieczek, z góry narzuconym programem. Popularne są rejsy wokół wyspy Sveti Stefan (św. Stefan), my jednak rekomendujemy Wam formę prywatnego rejsu. Można wynająć małą łódkę z kapitanem i mamy możliwość popłynąć tam, gdzie nie będzie tłumów. Może, też się uda znaleźć jakąś ukrytą plaże, gdzie nie będzie nikogo? Jak wolicie skorzystać z wyprawy do na inny kontynent to idealnym rozwiązaniem będzie…

Słynna już wyspa Sveti Nikola (św. Mikołaj) została okrzyknięta Wyspą Hawajską ang. Hawaii Island, m.in dlatego, że jej wysokie skały trochę przypominają tamten raj ziemski.Znajduje się na wprost miasta i widać ją z każdego zakątka. Możecie popłynąć na nią taksówką wodną z przystani bilety ok. 3 € w obie strony i spędzić dzień na tutejszej plaży. Zdecydowanie jest to miejsce mniej zatłoczone, niż inne plaże w Budvie. Warto zabrać ze sobą akcesoria do snorkelingu, bo to dobre miejsce do nurkowania. Na wysepce znajduje się również mała, biała cerkiew Sveti Nikola.

hvalaRADA: warto kupić sobie wcześniej wodę i przekąski, bo na wyspie znajduje się jeden bar, a ceny w nim są dość wysokie. 

Co robić w Budvie wieczorami

Budva słynie z nocnego życia. Ludzie przyjeżdżają z całej Czarnogóry, aby spędzić tutaj miły wieczór i poniekąd przylgnęła do tego miasta etykietka imprezowni. Wzdłuż promenady, jeden obok drugiego znajdowały się baru pod gołym niebem, gdzie jeszcze 10 lat znajdowały się kluby go go. Roznegliżowane tancerki, mieszająca się głośna muzyka w jeden olbrzymi jazgot, tłumy pijanych ludzi, a to wszystko przy głównej promenadzie. To średnia atrakcja, zwłaszcza, że chodząc wieczorem z dziećmi. Był to całkiem spory problem dla części turystów, hotelarzy i samego miasta. Powoli zmieniał się wizerunek Budvy. Zniknęły tancerki i od wielu lat, to tylko wspomnienia z lat młodości niektórych turystów. Z roku na rok ograniczało się puszczanie muzyki do 1 w nocy, potem 24:00, a w 2019 roku do 23:00. Największe zmiany nastąpiły w 2020 roku. Cała imprezowa część promenady, została zburzona… dosłownie zrównana z ziemią. Zniknęły bary, na ich miejscu ma powstać promenada z placem zabaw, parkiem i przestrzeń rekreacyjna, a po drugiej stornie… Hotele 5*. Część osób to cieszy, część już mniej. Na pewno jest sporo osób, które na nowo przekonają się do Budvy, bo jej największym atutem jest centralne położenie największych atrakcji, a sporo osób rezygnowało z jej wyboru na urlop, własnie przez hałas.

Stare miasto w Budvie nocą.

Nocne życie

Budva zmienia się, ale jej imprezowy charakter nie zniknie całkowicie. Po zamknięciu barów na starym mieście ok. 23:00, wszyscy przemieszczają się do klubów.

Klub Top Hill 

Nadal można skorzystać podczas urlopu z imprez w klubach. Top Hill jest zdecydowanie najpopularniejszym klubem w Czarnogórze. Wypełnia go nawet 5000 osób. Jaka sama nazwa wskazuje, jest to klub położony na wzgórzu nieco powyżej miasta (obok Aquaparku), ma to na celu ograniczyć hałas w centrum Budvy. W rzeczywistości jest otwarty tylko w lipcu i sierpniu! Dojazd z miasta ok. 5 min.

Adres: Topliski Put
Godziny otwarcia: 23:00 – 5:00
Wstęp: 10–25 € w zależności od wydarzenia

hvalaRADA: taxi z miasta nie powinna kosztować więcej niż 10 €, warto uważać bo kierowcy często nie mają jak wydać i w ten sposób naciągają turystów. Nie można płacić kartą w taksówkach. 

Maine Klub Budva

Ten klub zdecydowanie warto odwiedzić z kilku powodów. Co najlepsze znajduje się niedaleko monastyru Podmaine… 😀 Jest to trochę na uboczu miejsce, gdzie znajduje się nieduży klub. W ciągu dnia jest zamknięty. Największym zaskoczeniem dla mnie było, że w klubie nie tylko dj puszcza muzykę, ale śpiewa się na żywo. Nie, to nie jest bar karaoke! Śpiewają osoby może, nie jakoś znane, ale zapewne miejscowe gwiazdy ;). Przyznam szczerze, że to niezapomniane doświadczenie, jak wchodzisz do klubu, a tu piosenkarka pieje lokalne hity do mikrofonu.

Kasyna

Może dla wielu będzie to zaskoczenie, ale kasyna w Czarnogórze są wszędzie. Wiele osób przyjeżdżających tutaj, chce koniecznie odwiedzić kasyno z filmu z Bondem z 2006 roku, Casino Royale. Niestety fragment z kasynem nie został nakręcony w Czarnogórze! Został nakręcony w Grandhotel Pupp w Czechach. Kasyno w Hotelu Splendid, w którym faktycznie częściowo kręcono film, zostało wybudowane po ekranizacji 😀

Chociaż nie możesz grać przy tym samym stole co James Bond, znalezienie innego nie będzie zbyt trudne:

 • Splendid Conference and Spa Resort
 • Avala Resort and Villas
 • Falkensteiner Hotel Montenegro
 • Maestral Resort and Casino

Najpopularniejsza baza noclegowa

Położenie Budvy oznacza dla turysty również dobrą bazę wypadową do odkrywania tego kraju. Miasto jest dobrze skomunikowane i można stąd łatwo zwiedzić najważniejsze atrakcje Czarnogóry wynajętym samochodem. Mamy, tutaj bardzo rozbudowaną bazę noclegową, pod względem ilości i jakości miejsc.

Staraliśmy się wybrać po kilka przez nas polecanych apartamentów i podzieliliśmy je na wg. kategorii:

Mieszkamy w Budvie i przyznamy szczerze, że bardzo nielubiliśmy tego miasta w wysokim sezonie. Za dużo ludzi, za mało miejsc parkingowych. Jednak to są 2 miesiące, gdzie w wysokim sezonie Budva traci swój urok. Przez resztę roku, nie da się zaprzeczyć, że jest to jedno z fajniejszych miast położonych nad całym Adriatykiem. Jak spodobał Ci się ten artykuł, to zerknij na jego odpowiednik o Kotorze.

14 KOMENTARZE

 1. Wiele razy słyszałam, że Budva jest nazywana „małym Dubrovnikiem”, podobnie zresztą jak miejscowość Korcula na wyspie o tej samej nazwie. O ile w przypadku chorwackiej Korculi jestem w stanie się z tym zgodzić, o tyle uważam, że w przypadku Budvy to określenie jest mocno przesadzone. Niemniej jednak miasto bardzo urocze 🙂 Pamiętam, że gdy byłam w Barze, to z portu było wiele wycieczek (ceny w przedziale 10-15 euro) właśnie do Budvy – czy to na dzień, czy na noc. Ja akurat miałam okazję odwiedzić autokarem.

 2. Hmmm… nie lubię porównań. Ale budva rozczarowuje. Tutaj ja tak chwalicie, aLe takie typowe miasto jak wiele innych, bez klimatu, wysokie budynki, mnóstwo Rosjan, nieciekawe plaże:( na chwile zobaczyć ok, jedynie starówka ratuje, ale jako baza wypadowa, nieee….

  • Pani Moniko, o to chodzi w podróżowaniu i odkrywaniu innych miejsc – każdy zachwyca się czymś innym!
   Kategoria bazy wypadowej nie ma nic wspólnego z estetyką miejsca, tylko z jego położeniem i dostępnością komunikacji publicznej – a tej kwestii ciężko się nie zgodzić, że Budva jest pośrodku najważniejszych atrakcji turystycznych i ma bardzo dobre połączenia z innymi miastami.
   Pozdrawiamy

 3. Bardzo przydatny artykuł. Przylecieliśmy do Budvy na 4 dni i parę podpowiedzi nam się przydało, Dziekuję ?Maj to super miesiąc na pobyt tutaj, nie jest gorąco i nie ma dużo turystów. Leżaki stoją wolne przez cały dzień (za które nie trzeba płacić, wystarczy zamówić coś do picia)

 4. każdemu wolno kochać, ja jednak nie podzielam Pani miłości do tego kraju :-P. Krajobrazy, morze i owszem ale cała reszta, cały ten pseudoanturaż. zdecydowanie nie! rzecz jasna nie odmawiam nikomu prawa do zachwytów …

  • Dzień dobry.
   Oczywiście rozumiemy, każdy ma prawo do własnego zdania. My kochamy ten kraj, dlatego tu zamieszkaliśmy. Ale nie każdy musi się z nami zgadzać. 😉 Każdy kraj ma też zarówno plusy i minusy – czasami to, jak go widzimy, zależy, na których z tych dwóch rzeczy się skupimy albo czego zauważamy więcej.

   Pozdrawiamy serdecznie!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj