Strona główna Bez kategorii Bałkańskie przeboje w polskich wersjach – część 5

Bałkańskie przeboje w polskich wersjach – część 5

44
5
Bałkańskie przeboje w polskich wersjach
Bałkańskie przeboje w polskich wersjach

Po długiej przerwie czas wrócić na muzyczny szlak i sprawdzić, co tym razem kryją bałkańskie przeboje w polskich wersjach.

Seria wpisów o bałkańskich przebojach w polskich wersjach stała się jednymi z najpoczytniejszych artykułów na blogu. Piosenki Korteza, Eweliny Flinty czy Krzysztofa Krawczyka były dla Was prawdziwym zaskoczeniem. Minęło sporo czasu od ostatniego takiego zestawienia, dlatego przygotowałam kolejną porcję muzycznych niespodzianek.

Klasyczne bałkańskie przeboje w polskich wersjach

Na początek artyści, którzy od ponad 25 lat święcą triumfy na polskiej scenie. Kayah i Bregović to para, która mimo upływu lat potrafi gromadzić tłumy na swoich koncertach. Nie zdarzają się one często, to fakt, jednak są prawdziwą muzyczną ucztą. Do współpracy Gorana Bregovicia z polską wokalistką doszło w 1999 roku. Album odniósł olbrzymi sukces, a piosenki z niego do dziś zyskują uznanie słuchaczy. Bazą do polskich wersji były przede wszystkim utwory z repertuaru Bijelo Dugme oraz – jak w tym przypadku – melodie ludowe.


Popularyzacją bałkańskich przebojów na początku lat 2000 zajęła się również polska supergrupa Yugoton/Yugopolis. Jej skład był zmienny, do współpracy zaproszono wielu topowych artystów. Na pierwszym albumie znalazł się m.in. przebój pochodzącej z Belgradu kapeli VIS Idoli. Uważa się, że „Retko te viđam sa devojkama” to jedna z pierwszych w Jugosławii piosenek poruszających temat homoseksualizmu. Jednak Srđan Šaper, były członek kapeli, twierdzi, że to opowieść o outsiderze, który nie potrafi dopasować się do społeczeństwa. Polski tekst odpowiada oryginalnej wersji.

Bałkańskie ballady na polskiej scenie

Poniższa para piosenek to dla mnie najpiękniejsze utwory, jakie można pokazać w tym zestawieniu. Parni Valjak to jeden z najbardziej znanych zespołów rockowych z Chorwacji z bogatą dyskografią i charakterystycznym stylem. Ich „Vrijeme ljubavi” w polskiej wersji dzięki Gosi Stępień stało się przepiękną, poruszającą serce balladą.


Równie piękną i nastrojową balladę nagrał Krzysztof Krawczyk na albumie stworzonym razem z Goranem Bregoviciem w 2001 roku. Choć największym przebojem z tego krążka był utwór „Mój przyjacielu”, polecam przesłuchanie całego albumu. Są na nim m.in. takie perełki jak „Gdybyś była moja”, którą pierwotnie wykonywał Zdravko Čolić. Artysta nagrał ten utwór w 1997 roku.

Ślązacy uwielbiają bałkańskie przeboje w polskich wersjach

Niekwestionowaną królową śląskiej sceny jest Teresa Werner. Artystka zadebiutowała w wieku 16 lat w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk” i występowała w nim przez ponad 30 lat. W swojej solowej twórczości często sięga po chorwackie przeboje, którym nadaje nowe brzmienie. Wiele jej teledysków również powstaje nad Adriatykiem. Sprawdźcie, jak różnią się od siebie te dwa utwory.


Wielkim sentymentem do bałkańskiej muzyki pałał również Stefan Dembowski, założyciel grupy Balkan Express. Muzyk wyjechał ze swoim zespołem w latach 70. do Jugosławii, gdzie koncertował przez ponad 20 lat. Po powrocie do Polski, w 2009 roku, kontynuował karierę. I choć zespół pochodził z Torunia, jego szlagiery były bardzo popularne właśnie wśród śląskiej publiczności.

Justyna Steczkowska w bałkańskich rytmach

Jako bonus do tej odsłony zestawienia bałkańskich przebojów w polskich wersjach „dorzucam” Justynę Steczkowską. Artystka, która w tym roku reprezentuje Polskę na Eurowizji, w 2015 roku nagrała płytę „I na co mi to było?”. Piosenki na niej zawarte w większości nie są coverami, ale są przepełnione bałkańską energią i różnorodnością. Za kompozycje odpowiadają najsłynniejszy serbski trębacz Boban Marković i jego syn Marko.

Czwartki z #hvalakultura

Artykuł o muzycznych bałkańskich hitach w polskiej wersji to kolejna pozycja, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

5 KOMENTARZE

  1. Teresa Werner to jest jakiś fenomen, który chyba tylko mieszkańcy Śląska rozumieją. 😀 no przeróbka totalna, w życiu bym nie pomyślała, że to ta sama piosenka 😀

    • Pani Teresa jest bogatym źródłem do tego typu porównań 😉 cieszę się, że udało się czymś zaskoczyć 🙂

  2. Kayah i Bregović to duet, który zawsze poprawi mi nastrój. Do tego bałkańskie rytmy idealnie sprawdzają się na weselach. 💃🕺

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj