Turytyska luksusowa w Czarnogórze.
Turytyska luksusowa w Czarnogórze.

Jak wygląda turystyka luksusowa w Czarnogórze? Z roku na rok da się zauważyć, że coraz więcej turystów chce przeżyć luksusowe wakacje uszyte na miarę. Czarnogóra ma to do siebie, że dopiero w ostatnich latach powstają kurorty turystyczne na wysokim poziomie. Wzrost zainteresowania Czarnogórą w ciągu ostatnich 10 lat spowodował, że sektor turystyczny idzie z duchem czasu. Kraj i lokalni inwestorzy wychodzą naprzeciw coraz to większym wymaganiom turysty.

Czym jest turystyka luksusowa?

Do niedawna najważniejszym wyznacznikiem luksusu było miejsce do którego się udajemy. Z pewnością pamiętacie, kiedy wszyscy kilka lat temu marzyli o wyprawie na jakieś rajskie wyspy, najlepiej na: Hawaje, Bora-Bora, Malediwy, czy na przykład ostatnio popularne Bali. Luksusowo i egzotycznie brzmiały, też kierunki azjatyckie jak Chiny, czy Tajlandia. Kiedyś były tylko w sferze marzeń, później koszty takich wyjazdów spadły, nawet te dalekie kierunki za względu na dostępność i przystępną cenę, nie brzmią dla nas tak luksusowo i egzotycznie jak jeszcze kilka, czy kilkanaście lat temu.

Cena niejednokrotnie przyprawiała nas o ból głowy. Coś co było dla nas drogie i niedostępne, stawało się od razu luksusowe. Czy dalej tak jest? Czy wciąż luksus jest synonimem ceny i egzotyki? Wydaje się, że spojrzenie się zmienia.

Luksus (łac. luxus „zbytek, nadmiar, przepych”) – termin opisujący kategorię dóbr materialnych, bądź usług wyróżniających się wysoką ceną, wysoką jakością wykonania oraz trudną dostępnością dla odbiorcy. Produkty luksusowe adresowane są do wąskich grup społecznych, należą do produktów oraz usług ekskluzywnych.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze.
Wyspa Sveti Stefan symbol luksusowej turystyki w Czarnogórze.

Tak naprawdę etymologia słowa luksus, ewoluowała i dopiero współcześnie zaczęła symbolizować drogie produkty. Wcześniej to słowo wiązało się z czystością, ale i delikatnością, czy nawet lekkim odchyleniem od normy. Warto pamiętać, że związane jest z tym pojęciem nie tylko cena, ale przede wszystkim dostępność usług, czy produktów.

Dziś dla każdego z nas tak naprawdę luksusem jest coś innego… Pożądamy tego, czego nam najbardziej brakuje. To jest dla nas produkt wyjątkowy i mało dostępny. Tutaj każdy może wymienić szereg różnych rzeczy… pragniemy ciszy, spokoju, więcej możliwości poświęcenia się własnym pasjom. Chcemy się zdrowo odżywiać i świadomie dobierać składniki najlepsze dla naszego organizmu. Chcemy przeżywać wyjątkowe chwile w oryginalnych miejscach i uwieczniać je na pamiątkę. Ale co najważniejsze… Chyba wszyscy pragniemy mieć więcej czasu… Wykorzystywać go, tak jak to MY zdecydujemy, z kim chcemy oraz gdzie chcemy. Coraz bardziej potrzebujemy mieć wolną, spokojną otaczającą nas przestrzeń i absolutnie nie wchodzą tutaj w grę, wielkie, zatłoczone hotele, przepełnione plaże i all inclusive…

Liczy się jakość, a nie ilość

W ciągu kilku lat, wiele biur zaczęło oferować luksusowe wyjazdy, które są skoncentrowane na tym, nie dokąd się wybieramy, ale jak i dlaczego. Zaczęto od organizowania takich wyjazdów dla mniejszych grup, a Ci, którzy marzyli o ciszy i spokoju mieli do dyspozycji indywidualny transport i opiekunów w postaci: rezydenta, pilota, albo prywatnego przewodnika. Oczywiście, im mniejsze grupy, tym koszty organizatora rosną. Dlatego od zawsze ceny takich wyjazdów indywidualnych były, są i będą wyższe. W takich przypadkach płacimy za jakość swojego wypoczynku, która niejednokrotnie spada, kiedy lecimy na tzw. „masowe wakacje” lub najpopularniejsze wakacje all inclusive. Jeżeli chcemy przeżyć coś wyjątkowego, dotrzeć w miejsca gdzie nie docierają „przeciętni” turyści, to musimy sięgnąć głębiej do kieszeni.

Złote klamki, marmury i obsługa 24h na dobę… dla wielu z nas może to być synonimy luksusu. Kilka lat temu w turystyce tak faktycznie było, ale czy jest tak dalej? Zauważcie, że praktycznie wszystkie nowo powstające hotele wyglądają identycznie. Hotel, który jest nowy i ma 3*, niewiele się będzie różnić wnętrzem od 5*. Modny minimalizm, przestrzeń i harmonia, ma mało wspólnego ze złotem i przesadą. Świadomy turysta będzie zwracał uwagę, na jakość, pochodzenie danych miejsc, produktów, sprzętów. Czy wciąż zależy nam na serwisie i ludziach dookoła nas?

Turystyka luksusowa w Czarnogórze.
Prywatny rejs, jachtem, katamaranem czy tradycyjną łodzią? Każdy znajdzie coś dla siebie.

Słaby all inclusive w Czarnogórze, ale wysoka jakość w innych ofertach

Czarnogóra nigdy nie była typowym kierunkiem all inclusive. Masowa turystyka ma bardzo mało wspólnego z jakością. W hotelach rzadko kiedy spróbujesz prawdziwego lokalnego jedzenia, nie zaznasz spokoju i ciszy, a przy takiej ilości wysyłanych turystów, zapomnij, że biuro będzie Ciebie traktować jako „wyjątkowego klienta”. Wyjazdy zagraniczne organizowane przez biura kiedyś kosztowały tyle, że wielu z nas nie mogło sobie na nie pozwolić. Teraz? Promocje i wyjazd zagraniczny na tydzień za 2 tys. złotych, powodują, że stać na nie prawie każdego. Latają miliony ludzi rocznie! Tak, to może jest smutne, ale dla Ciebie ten najważniejszy tydzień w roku, odpoczynek na który tak długo czekałeś, jest kolejnym tygodniem, milionowej osoby. No i nie oszukujmy się, nie każdy jest zainteresowany takimi wyjazdem. Byle się najeść, byle dużo i tanio, przyleciał, wyleciał.

Co może zaoferować turystyka luksusowa w Czarnogórze?

Podczas wakacji chcemy odpocząć. To główny cel, który nam przyświeca. Musimy tak naładować baterie, żeby być później w stanie stawiać czoło światu, pracy i codzienności. Poza relaksem dochodzą kolejne aspekty spędzania swojego urlopu. Chcemy poznawać nowe kultury, cieszyć się widokami, próbować nowych potraw, napawać się tym czego nam brakuje w domowych warunkach. Wszystko co wymieniliśmy składa się w jedną całość, podczas wakacji dążymy do rozwoju. Mimo, że o tym nie myślimy, to dzieje się samo. Wszystkie te rzeczy powodują, że poszerzamy swoje horyzonty.

Tutaj docieramy do meritum. Otóż, turystyka luksusowa w Czarnogórze zmierza właśnie w tę stronę. Chodzi o to, żeby podczas urlopu się rozwijać. Jak to zrobić w Czarnogórze?

Na naszej stronie dużo piszemy o atrakcjach Czarnogóry i zwiedzaniu z polskim przewodnikiem, prywatnym transferem i przygotowanym planem całego urlopu. Te artykuły mogą być dla Was wstępem do planowania luksusowych wakacji. Spośród nich na pewno wybierzecie coś co Was zainteresuje najbardziej. Dla wielbicieli żeglarstwa to będą przystanie i porty jachtowe, o których głośno na całym świecie, a dla koneserów wina – czarnogórskie winnice, dla kolejnych tradycyjny domek pośród przyrody.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze.
Tradycyjny dom z kamienia pośród gór i winorośli? Ten azyl stworzyli Ivo i Elena.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze – porty

Jednym z przykładów takich portów, będzie oczywiście Porto Montenegro w Tivacie. Właściciele portu skupiają się na tym, aby goście mogli kontynuować swoje pasje, lub też nauczyć się nowych rzeczy. Chcesz pojechać na wycieczkę konną? Umożliwią Ci to. Chcesz zacząć swoją przygodę z nurkowaniem? Tym, też się zajmą. Zależy im na tym, żeby pobyt w Porto Montenegro dawał dużo możliwości. Podobnie będzie z innymi dużymi portami jak PortoNovi i Lustica Bay. O wszystkich portach w Czarnogórze dowiecie się niedługo więcej na naszym blogu.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze zmierza właśnie w tym kierunku. Dalej będzie indywidualnie, tak jak my tę turystykę rozumiemy, ale dojdzie do niej właśnie ten ważny aspekt rozwijania swoich pasji i nauki nowych rzeczy. W dzisiejszym świecie luksusem jest cisza, spokój, brak tłumów, oraz możliwość rozwoju. Inwestorzy w Czarnogórze to rozumieją.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze.
W portach i prywatnych marinach, też można odnaleźć ciszę i spokój.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze – cukiernictwo?

Zaprezentujemy Wam pewien przykład. Kiedy jeszcze w letnim sezonie 2019 pracowaliśmy w Czarnogórze dla jednego z polskich biur podróży, otrzymaliśmy pytanie od naszego klienta, czy jest możliwość zarezerwowania polskiego przewodnika dla grupy 3 – osobowej. Takie prośby to nie nowość, nowością natomiast był charakter tej wycieczki. Nasz gość był właścicielem jednej z sieci cukierni w Polsce i bardzo mu zależało, żeby cała wycieczka z przewodnikiem była podporządkowana właśnie temu tematowi. Chodziło o to, żeby spróbować lokalnych smaków, odwiedzić kilka cukierni, zobaczyć jak tutaj działa ta przestrzeń, która jest właśnie pasją naszego klienta. Nie uważacie, że właśnie dla tego Pana to był ten „luksus”, na którym mu zależało? Chciał zwyczajnie rozwijać swoją pasję i poszerzać swoje horyzonty podczas urlopu.

Właśnie o to chodzi w turystyce luksusowej. Powinno być profesjonalnie, indywidulanie i tak, żeby po powrocie do domu poczuć, że nie był to tylko czas spędzony na plaży i w kąpieli, ale także czas kiedy osobiście się rozwinęliśmy.

Turystyka luksusowa w Czarnogórze.
Raj nad Jeziorem Szkoderskim? Hoopoe Glamping musi znaleźć się na Waszej liście.

Luksusowa turystyka nie dla każdego, ale dla każdego coś znajdziemy

Wierzymy, że pośród Was znajdą się osoby, które w podobny sposób jak my rozumieją czym jest turystyka luksusowa w Czarnogórze. Wiadomo, że to nie jest opcja dla każdego. Na naszym blogu staramy się pokazywać Wam różne pomysły oraz możliwości zwiedzanie tego kraju. Rozumiemy różne potrzeby i oczekiwania. Ostatnio nawet wprowadziliśmy nowość jaką są TAXI wycieczki – które, sprawdzą się dla wąskiej grupy zainteresowanych. Staramy się słuchać Waszych potrzeb i oczekiwań, pracując wiele lat w turystyce, wiemy, że ile ludzi tyle opinii, ilu turystów tyle pomysłów na urlop.

Dostajemy od Was różne zapytania: chcecie spędzić urlop w willi z basenem, na wsi z dala od ludzi, w górach, z prywatnym zejściem na plażę. Bez problemu znajdziemy odpowiednie miejsce i przygotowujemy dla Was idealny plan zwiedzania. Ciągle wyszukujemy perełek i ciekawych miejsc, wciąż odkrywamy Czarnogórę na nowo. Za każdym razem zakochujemy się w czymś innym, raz w lokalnych ogrodach z krowami na drodze, innym razem w marinach, gdzie sam splendor miejsca odstrasza tłumy. Przyleć i daj się zaskoczyć… Namiot z łazienką, salonem i sypialnią? Hmm namiot, też może być luksusowy? Daria, Polka, która stworzyła z mężem raj w okolicach Jeziora Szkoderskiego, doskonale wyjaśni Wam czym jest Glamping.

Moda obecnie wywiera duży wpływ na podróżowanie. Ostatnie wydarzenia ze światową pandemią, tylko potwierdzają nasze spostrzeżenia. Zobaczymy, w jakim kierunku turystyka będzie ewoluować. Możemy tylko podejrzewać, że w takim, jaki właśnie my przedstawiamy w tym artykule. Będą to mniejsze skupiska ludzi, indywidualnie, a nie w wielkich grupach, samolotem, a nie kilkanaście godzin w autobusie, samochodem osobowym we własnym gronie, na łonie natury, a nie wśród tłumów, w prywatnych apartamentach, a nie w zatłoczonych hotelach. Pewnie to wszystko wpłynie na cenę takich wakacji, ale jak wyjaśnialiśmy powyżej, ważne kwestie w życiu nie mają materialnej wartości.

PS: A dla Was czym jest luksusowa turystyka? Czym jest luksus w podróżowaniu? Czekamy na Wasze opinie w komentarzach i jesteśmy bardzo chętni na ciekawą dyskusję 🙂

2 KOMENTARZE

 1. Jak można nie napisać słowa o podróżowaniu po Czarnogórze kamperem?! 🙂
  A na poważnie – zgadzam się. Masowy klient, nigdy nie będzie traktowany indywidualnie. Z przyjemnością „przelecę się” po blogu, aby zobaczyć, które informacje nadają się dla kamperowiczów 😉

  • Sławka,
   w pierś się bijemy i przepraszamy wszystkich kamperowiczów. Nie ma informacji na naszym blogu…
   Szczerze przyznam, że jesteśmy zieloni w temacie – nie mamy doświadczenie o podróżowaniu kamperem w ogóle, odnośnie campingów w Czarnogórze tak samo. Oczywiście chcemy nadrobić zaległości, ale żeby wypowiadać się w tym temacie na naszym blogu, to musielibyśmy na własnej skórze przeżyć taką przygodę. Jesteśmy otwarci na różne współprace, jak jakaś ekipa kamperem zaprosi nas na wypad i wtajemniczy jak to od zaplecza wygląda i na co trzeba zwrócić uwagę to wchodzi bez wahania!
   Pozdrawiam serdecznie 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj