Strona główna Ogólne Zakupy w Czarnogórze

Zakupy w Czarnogórze

14232
4
Zwrot podatku VAT za zakupy w Czarnogórze.
Zwrot podatku VAT za zakupy w Czarnogórze.

Zakupy w Czarnogórze to niewątpliwie dobry pomysł, bo właśnie tu możemy uzyskać zwrot za wydane pieniądze. Podczas wyjazdu wakacyjnego warto skorzystać z reguły obniżonego podatku VAT. Nie dotyczy to wszystkich krajów i wszystkich towarów, dlatego przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić na co mądrze wydać pieniądze.

Zwrot podatku VAT za zakupy w Czarnogórze

Na terenie całego kraju znajdują się sklepy, w których możemy otrzymać zwrot podatku VAT za zakupy. Czarnogóra nie jest w Unii Europejskiej (w której rynek krajów członkowskich jest traktowany jako wspólny), dlatego możemy skorzystać z tej reguły i otrzymać pieniądze za podatek.

Lista rzeczy, za które możemy otrzymać pieniądze, to towary ogólnie przyjęte jako niezbędne dla turysty- najczęściej będą to ubrania, gadżety, elektronika czy pamiątki. No i oczywiście to, co możemy przewieźć w bagażu, pamiętając o łaskawych zasadach bagażu podręcznego w Czarnogórze.

Najwięcej sklepów akceptujących zwrot podatku znajdziemy w mieście Tivat i Budva, gdzie jest najszerszy wybór ekskluzywnych butików.

Zakupy z mniejszym podatkiem VAT w Czarnogórze.
Zakupy z mniejszym podatkiem VAT w Czarnogórze.

Zakupy w Czarnogórze – jak otrzymać zwrot podatku VAT

W Czarnogórze możemy skorzystać z obniżonego podatku VAT, jeżeli postąpimy zgodnie z procedurą. Wystarczy wydać pieniądze w wybranych sklepach na terenie całego kraju, gdzie sprzedawca wystawi odpowiedni dokument, a następnie dopełnić pozostałe formalności.

Kwota wydana na zakupy musi wynosić minimum 100 euro, wtedy możemy ubiegać się o zwrot 20 % podatku VAT.

Poniżej została opisana cała procedura krok po kroku jak zrobić zakupy w Czarnogórze, aby skorzystać z obniżonego podatku VAT.

1. Dokonać zakupu w dowolnym sklepie ze znakiem zwrotu podatku VAT za kwotę min. 100 euro (niektóre sklepy mogą mieć minimalną kwotę 150 euro). Poprosić o niezbędny formularz obsługę sklepu.

2. W podroży powrotnej należy uzyskać pieczątkę/kupon potwierdzający nasz wyjazd. Niezbędne jest pokazanie towaru w oryginalnym opakowaniu, dowodu płatności i formularza do zwrotu podatku. Możemy to zrobić w ciągu 3 miesięcy od zakupu. Całą procedurę załatwimy na lotnisku, w biurze obsługi klienta (Customer Service), gdzie cały proces przeprowadzi urzędnik celny.

3. Formularz z potwierdzeniem od urzędnika celnego należy przekazać do sklepu, w którym robiliśmy zakupy. W Czarnogórze nie ma możliwości uzyskania zwrotu za podatek (w gotówce) na lotnisku (są kraje, gdzie tak przeprowadza się całą procedurę). Jeśli wszelkie formalności załatwiamy w dniu wylotu to jedyną opcję jaką mamy to wysłać dokument pocztą na adres sklepu. Pamiętajmy o wpisaniu dokładnych danych bankowych (w tym numery SWIFT i IBAN) na które chcemy otrzymać pieniądze. Mamy na to czas do 6 miesięcy od dnia zakupu.

Przykładowy formularz do zwrotu podatku VAT z podroży.
Przykładowy formularz do zwrotu podatku VAT z podroży.

BONUS: Na lotnisku w Tivacie obsługa lotniska nie robi większego problemu i spokojnie podbija dokumenty przy okazaniu biletu powrotnego. W takiej sytuacji podczas wakacji możemy wyskoczyć na chwilę do biura na lotnisku, a następnie osobiście dostarczyć formularz do sklepu. Istnieje wtedy opcja zwrotu podatku w gotówce w sklepie, ale jest to już kwestia dogadania się ze sprzedawcą.

więcej info na: finanse 

4 KOMENTARZE

  1. WItam,
    Moze za wczesnie czytalem artykul i zaspany bylem – ale nie moge sie dopatrzec info jak rozwiazac sprawe zwrotu VAT jesli sie jest prywatnym samochodem w Czarnogorze. O ile istnieje taka mozliwosc ?
    Z gory dziekuje za podpowiedz.
    Pozdrawiam
    A moze i do zobaczenia na miejscu – juz za tydzien 31.07 zaczynamy nasze wakacje w Czarnogorze. 2k km z NL 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj