Lipska Jaskinia otwarta czynna jest od 1 czerwca.
Lipska Jaskinia otwarta czynna jest od 1 czerwca.

Lipska Jaskinia (ang. Lipa Cave) w Czarnogórze to atrakcja turystyczna, która właściwie wciąż pozostaje nieodkryta przez wielu turystów. My wpisujemy ją na listę miejsc mniej znanych, ale wartych odwiedzenia z kilku powodów. Mimo że w samych okolicach Cetinje znajduje się ponad 1000 obiektów speleologicznych, a w całej Czarnogórze jest ich jeszcze więcej, to tylko ona jest dostępna dla zwiedzających. Dlatego przygotowaliśmy dla Was propozycję atrakcji, którą możecie zrealizować sami – w dowolnym dniu i o dowolnej godzinie. W przeciwieństwie do wycieczek z naszymi przewodnikami, cała organizacja przebiega w języku angielskim.

Lipska Jaskinia – idealna na zwiedzanie z dziećmi oraz w deszczowe dni

Przygotowując plan zwiedzania Czarnogóry z pewnością warto mieć alternatywę na pochmurny i deszczowy dzień. Nasze motto, a mianowicie, że nie ma złej pogody, tylko złe nastawienie – idealnie wpisuje się w tym przypadku jako rozwiązanie na taką właśnie pogodę. Nie da się zaprzeczyć, że deszcz nie robi nam większej różnicy, jeśli jesteśmy pod powierzchnią ziemi… 😉 Ale jak się okazuje, nie tylko w deszczu warto się wybrać na zwiedzanie Lipskiej Jaskini. W upały możemy tutaj spokojnie odetchnąć chłodnym powietrzem, a najmłodsi też będą zadowoleni.

Typowych atrakcji dla dzieci niestety zbyt wiele w Czarnogórze nie znajdziemy. W grę wchodzą np. rejsy statkiem, Aquapark w Budvie czy zjazd tyrolką dla tych większych. Dlatego warto mieć coś więcej w zanadrzu. Cała wizyta w jaskini nie ciągnie się w nieskończoność, więc dzieci nie powinny się nudzić. Schodząc na dół, przenosimy się do innej krainy, trochę magicznej, a z pewnością nieco bajkowej. Dodatkowo fajną rozrywką dla dzieci będzie wyszukiwanie skał o przeróżnych kształtach. I co najważniejsze… do jaskini dojeżdżamy ciuchcią, która okazuje się atrakcją nie tylko dla najmłodszych, ale też tych dużo starszych!

Jeśli interesują cię wycieczki i usługi, które oferujemy w Zatoce Kotorskiej z polskim przewodnikiem i chcesz poznać ją z nami, to więcej możesz dowiedzieć się po kliknięciu w artykuł o Hvalostatku lub Tuk Tukach.

Bez względu na porę roku, w której będziecie odwiedzać jaskinie, pamiętajcie o ciepłych ubraniach. Mimo że na zewnątrz będzie gorąco, to w jaskini przez cały rok mamy od 8 do 12 stopni Celsjusza. Przydadzą się również jakieś zakryte solidne buty, ponieważ zejście do jaskini jest dość strome – zapomnijcie o zwiedzaniu w japonkach czy sandałach.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze – historia i odkrycie

Przede wszystkim Lipska Jaskinia to jaskinia krasowa i jedna z największych w Czarnogórze. Do tej pory zbadano około 3,5 km jaskini, a system obejmuje też podziemną rzekę. Tak czy inaczej – system korytarzy i hal o długości 2,5 km sprawia, że ​​jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Czarnogórze.

CIEKAWOSTKA! Nawiasem mówiąc, jaskinia została po raz pierwszy odkryta przez psa, który wpadł przez dziurę do jaskini. Zwierzakowi udało się uciec przez kolejny otwór, dlatego miejscowi zaczęli eksplorować ten teren.

Różni znani odkrywcy z XIX wieku pozostawili pisemne dokumenty dotyczące istnienia jaskini i jej bogactwa. Przede wszystkim pierwszą pisemną relację o jaskini napisał angielski badacz Austen Henry Leyard, który odwiedził ją w 1839 roku. Dokładniej zbadano ją w XX wieku, ale po raz pierwszy otwarto do zwiedzania w 1918 roku. Potem 13 lipca 2015 roku, kiedy jej przygotowania uznano za kompletne, ogłoszono ją najnowszą atrakcją turystyczną oraz udostępniono do zwiedzania. Co więcej – przed 2015 rokiem została dwukrotnie otwarta, raz w latach 70. XX wieku w celach eksploracyjnych, a następnie na początku XX wieku przez armię austro-węgierską.

Jaskinię odwiedzały i podziwiały wybitne postacie historyczne, w tym członkowie rodziny królewskiej z Czarnogóry. Była też znana przed czasami Njegosa, a wyprawy jaskiniowe były organizowane już wtedy. Podsumowując, eksploracje trwają do dziś.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze – godziny otwarcia i ceny

Zwiedzanie jaskini jest możliwe na dwóch dostępnych do wyboru wycieczkach. Podczas każdej towarzyszy Wam też przewodnik, który po angielsku opowiada w bardzo ciekawy sposób o historii jaskini i speleologicznych ciekawostkach. WAŻNE: zwiedzanie odbywa się o konkretnych godzinach, czyli nie można tam wejść samemu. Zanim się tam wybierzesz, sprawdź lepiej na głównej stronie czy nic nie zostało odwołane.

Podstawowa wycieczka dla każdego

Wycieczka, na którą do tej pory się wybraliśmy, trwa godzinę. Rozpoczyna się od dojazdu pociągiem z parkingu aż do wejścia do jaskini. Następnie przewodnik oprowadza po jej głównych częściach. Trasa jest oświetlona, przygotowana jest także ścieżka, więc spokojnie, to wersja na zwiedzanie dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z jaskiniami.

Godziny rozpoczęcia:
maj-październik: codziennie o 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00;
listopad: codziennie 10:00, 12:00, 14:00

Cena: dorośli 13,90 €, dzieci (5-15 lat) 7,90 €, (0-5 lat) 1 €, bilet rodzinny (2+2 lub 2+3) 39,90 €

Prywatne zwiedzanie Lipskiej Jaskini

Jeśli jesteś osobą aktywną i lubisz indywidualne zwiedzanie, to wersja idealna dla Ciebie. Mianowicie – jest to prywatna wycieczka, podczas której przewodnik zabierze Cię do zwiedzania całego obszaru jaskini. W tym przypadku wchodzi się do części Lipskiej Jaskini, które nie są otwarte dla ogólnych wycieczek. Nie ma tam też oświetlenia i przygotowanych wybetonowanych ścieżek. Poza tym dociera się do zbiornika wody źródlanej, która jest oczyszczona przez skały i przepływa przez jaskinię (jaskinia była ważnym źródłem wody dla żołnierzy austro-węgierskich podczas I wojny światowej).

Godziny rozpoczęcia: tylko po wcześniejszym umówieniu (kontakt)

Cena: dorośli 50 €, dzieci (5-15 lat) 25 € , bilet rodzinny (2+2 lub 2+3) 125 €

Warto śledzić stronę na Facebooku, bo regularnie wrzucane są promocje.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
W jaskini jest oświetlenie i ścieżki.

Lipska Jaskinia – lokalizacja i dojazd

Lipska Jaskinia znajduje się w wiosce Lipa, ok. 5 km od Cetinje, 33 km od Budvy i 35 km od Podgoricy. Niestety nie ma tam komunikacji publicznej, która zabrałaby nas do samej atrakcji. Miejsce oddalone jest o 3 km od głównej drogi, można ewentualnie wziąć taksówkę z Cetinje. Najlepiej jednak jest przyjechać wynajętym samochodem i nacieszyć się piękną okolicą. Niedaleko znajduje się Restauracja Belvedere.

3 KOMENTARZE

    • Jest nam bardzo miło! Zapraszamy, też na nasze social media – pokazujemy tam sporo ciekawych miejsc, restauracji życia codziennego 🙂
      Ciekawostki czy niektóre informacje, które mogą się przydać na urlopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj