Lipska Jaskinia otwarta czynna jest od 1 czerwca.
Lipska Jaskinia otwarta czynna jest od 1 czerwca.

Lipska Jaskinia (ang. Lipa Cave) w Czarnogórze to atrakcja turystyczna, wciąż nieodkryta przez wielu turystów. My wpisujemy ją na listę miejsc mniej znanych, ale wartych odwiedzenia z kilku powodów. Pomimo tego, że w samych okolicach Cetinje znajduje się ponad 1000 obiektów speleologicznych, a w całej Czarnogórze jest ich jeszcze więcej, to tylko ona jest udostępniona dla zwiedzających.

Lipska Jaskinia – idealna na zwiedzanie z dziećmi oraz w deszczowe dni

Przygotowując plan zwiedzania Czarnogóry, warto mieć alternatywę na pochmurny i deszczowy dzień. Nasze motto, że nie ma złej pogody tylko, złe nastawienie – jest idealnym rozwiązaniem w taką pogodę. Nie da się zaprzeczyć, że deszcz nie robi nam większej różnicy jak jesteśmy pod powierzchnią ziemi… 😉 ale jak się okazuje, nie tylko w deszczu warto się wybrać na zwiedzanie Lipskiej Jaskini. W upały możemy tutaj spokojnie odetchnąć chłodnym powietrzem i również, najmłodsi będą zadowoleni.

Typowych atrakcji dla dzieci za wiele w Czarnogórze nie znajdziemy. W grę wchodzą rejsy statkiem, Aquapark w Budvie, czy zjazd tyrolką dla tych większych. Dlatego warto mieć coś więcej w zanadrzu. Cała wizyta w jaskini nie ciągnie się w nieskończoność, więc dzieci nie powinny się nudzić. Schodząc na dół przenosimy się do innej krainy, trochę magicznej, nieco bajkowej. Fajną rozrywką dla dzieci będzie wyszukiwanie skał o przeróżnych kształtach. I co najważniejsze… do jaskini dojeżdżamy ciuchcią, która okazuje się atrakcją nie tylko dla najmłodszych.

Bez względu na porę roku kiedy będziecie odwiedzać jaskinie, pamiętajcie o ciepłych ubraniach. Mimo, że na zewnątrz będzie gorąco, to w jaskini przez cały rok mamy od 8 do 12 stopni Celsjusza. Przydadzą się, również jakieś zakryte, solidne buty, ponieważ zejście do jaskini jest dość strome – zapomnijcie o zwiedzaniu w japonkach czy sandałach.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze – historia i odkrycie

Lipska Jaskinia to jaskinia krasowa i jedna z największych w Czarnogórze. Do tej pory zbadano około 3,5 km jaskini, a system obejmuje podziemną rzekę. System korytarzy i hal o długości 2,5 km sprawia, że ​​jest to miejsce, które warto odwiedzić podczas pobytu w Czarnogórze.

Jaskinia została po raz pierwszy odkryta przez psa, który wpadł przez dziurę do jaskini. Zwierzakowi udało się uciec przez kolejny otwór, a miejscowi zaczęli eksplorować ten teren.

Różni znani odkrywcy z XIX wieku pozostawili pisemne dokumenty dotyczące istnienia jaskini i jej bogactwa. Pierwszą pisemną relację o jaskini napisał angielski badacz Austen Henry Leyard, który odwiedził ją w 1839 roku. Dokładniej zbadana została w XX wieku i po raz pierwszy otwarta do zwiedzania w 1918 roku. W 13 lipca 2015 roku, kompletnie przygotowana została uznana jako w sumie najnowsza atrakcja turystyczna oraz udostępniona do odwiedzania przez turystów. Przed 2015 roku została dwukrotnie otwarta, raz w latach 70. XX wieku w celach eksploracyjnych, a na początku XX wieku przez armię austro-węgierską.

Jaskinia była odwiedzana i podziwiana przez wybitne postacie historyczne, w tym członków rodziny królewskiej z Czarnogóry. Była znana przed czasami Njegosa, a wyprawy jaskiniowe były organizowane już wtedy. Eksploracje trwają do dziś.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
Lipska Jaskinia w Czarnogórze.

Godziny otwarcia i ceny

Zwiedzanie jaskinie jest możliwe w dwóch dostępnych do wyboru wycieczkach. Podczas każdej towarzyszy Wam przewodnik, który po angielsku opowiada w bardzo ciekawy sposób o historii jaskini i speleologicznych ciekawostkach. WAŻNE: zwiedzanie odbywa się o konkretnych godzinach, nie można wejść samemu do jaskini. Zanim się tam wybierzesz sprawdź lepiej na głównej stronie czy nic nie zostało odwołane.

Podstawowa wycieczka dla każdego

Jest to godzinna wycieczka, którą do tej pory poznaliśmy. Wycieczka rozpoczyna się od dojazdu pociągiem z parkingu do wejścia do jaskini. Następnie, przewodnik oprowadza po głównych częściach jaskini. Trasa jest oświetlona, przygotowana jest także ścieżka, więc spokojnie to wersja na zwiedzanie dla każdego, kto chce rozpocząć przygodę z jaskiniami.

Godziny rozpoczęcia:
maj-październik: codziennie o 10:00, 11:30, 13:00, 14:30, 16:00;
listopad: codziennie 10:00, 12:00, 14:00

Cena: dorośli 10,90 €, dzieci (5-15 lat) 6,90 €, (0-5 lat) 1 €, bilet rodzinny (2+2 lub 2+3) 29,90 €

Prywatne zwiedzanie Lipskiej Jaskini

Jak jesteś osobą aktywną i lubisz indywidualne zwiedzanie to wersja idealna dla Ciebie. Jest to prywatna wycieczka, podczas której przewodnik zabierze Cię do zwiedzania całego obszaru jaskini. W tym zwiedzaniu wchodzi się do części Lipskiej Jaskini, które nie są otwarte dla ogólnych wycieczek. Nie ma tam oświetlenia i przygotowanych, wybetonowanych ścieżek. Z ciekawostek: dociera się do wody źródlanej, która jest oczyszczona przez skały i przepływa przez jaskinię (jaskinia była ważnym źródłem wody dla żołnierzy austro-węgierskich podczas I wojny światowej).

Godziny rozpoczęcia: tylko po wcześniejszym umówieniu (kontakt)

Cena: dorośli 50 €, dzieci (5-15 lat) 25 € , bilet rodzinny (2+2 lub 2+3) 125 €

Warto śledzić stronę na Facebooku bo regularnie wrzucane są promocje.

Lipska Jaskinia w Czarnogórze.
W jaskini jest oświetlenie i ścieżki.

Lipska Jaskinia – lokalizacja i dojazd

Lipska Jaskinia znajduje się w wiosce Lipa ok. 5 km od Cetinje, 33 km od Budvy i 35 km od Podgoricy. Niestety nie ma komunikacji publicznej do samej atrakcji. Miejsce oddalona jest 3 km od głównej drogi, ewentualnie można wziąć taksówkę z Cetinje. Najlepiej jednak jest przyjazd wynajętym samochodem i nacieszyć się piękną okolicą. Niedaleko znajduje się Restauracja Belvedere.

3 KOMENTARZE

    • Jest nam bardzo miło! Zapraszamy, też na nasze social media – pokazujemy tam sporo ciekawych miejsc, restauracji życia codziennego 🙂
      Ciekawostki czy niektóre informacje, które mogą się przydać na urlopie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here