Paszport czy dowód do Czarnogóry – jest to najczęściej zadawane pytanie przez turystów. Przepisy wjazdowe tutaj wyglądają inaczej niż w pozostałej części Europy, ponieważ kraj nie jest w Unii Europejskiej i strefie Schengen. Dodatkowo okazuję się, że rzeczywistość nijak się ma do regulacji prawnych, a informacje podane na stronie ambasady wprowadzają w małe zdezorientowanie.
Przepisy wjazdowe do Czarnogóry
Zainspirowana największym dylematem z jakim zmagają się podróżujący, postanowiłam przyjrzeć się dokładniej przepisom wjazdowym do Czarnogóry.
Na oficjalnej stornie internetowej Polskiej Ambasady Rzeczpospolitej w Czarnogórze, znajdujemy informacje odnośnie przyjazdu do kraju.
Szczegóły warunków wjazdu do Czarnogóry: • do 30 dni na podstawie dowodu osobistego • od 30 do 90 dni na podstawie paszportu • powyżej 90 dni na podstawie wizy • dzieci i młodzież do 18 roku życia podstawie paszportu* Dokumenty tożsamości musi być ważny na min. 3 miesiące do przodu.
Pierwszy kontakt z Czarnogórą na przejściu granicznym lub lotnisku, już nam pokazuje różnicę w procedurach wjazdowych. Zarówno w podróży samolotem jak i samochodem proces może się wydłużyć, gdyż każdy dokument musi być skanowany.
Nie mamy wpływu na takie rzeczy i lepiej przed podróżą przygotować niezbędne dokumenty, aby nie zaczynać urlopu od nieprzyjemnego zaskoczenia. Jak widzimy powyżej, osoby dorosłe mogą wjechać na dowód do Czarnogóry. Problem pojawia się w kwestii osób nieletnich.
Paszport czy dowód do Czarnogóry z dziećmi
Wielokrotnie słyszała o dylemacie w podróży z dziećmi: wziąć paszport czy dowód do Czarnogóry na wakacje. Skąd pojawiły się takie rozważania?
Na oficjalnej stronie ambasady znajduje się zapis, który wprawia wielu rodziców w liczne rozterki. Informacja dotycząca wjazdu osób nieletnich jest podkreślona i zaleca się posiadanie paszportu, a nie dowodu do Czarnogóry. W wyjaśnieniu czytamy, że jest to spowodowane niejednolitą praktyką czarnogórskich strażników.
WAŻNE: Zapis dotyczący dokumentów u osób nieletnich.
* ze względu na niejednoznaczne regulacje w kwestii dokumentów podróży wymaganych od nieletnich (tj. do 18. roku życia) oraz niejednolitą praktykę czarnogórskiej straży granicznej, zaleca się, aby osoby nieletnie udające się do Czarnogóry, nawet na pobyty do 30 dni, zawsze posiadały ważny polski paszport!
Polska Ambasada w Czarnogórze zaleca podróż z paszportem u osób nieletnich. Rodzice są opiekunami prawnymi i podejmują decyzję za swoich potomków. Mając wskazanie w oficjalnych źródłach placówki dyplomatycznej i nie stosując się do nich świadomie ignorujemy prawo. Jednak przed podjęciem decyzji warto skonfrontować przepisy z rzeczywistością.
Przepisy wjazdowe, a rzeczywistość
Setki osób wjechało na dowód do Czarnogóry bez szczegółowych kontroli. Tego jaka nas spotka odprawa nie przewidzimy. Oficjalne przepisy wjazdowe do Czarnogóry wyraźnie podkreślają, aby mieć przy sobie paszport u osób nieletnich.
Sytuacja nie jest klarowna. Skoro wszyscy dorośli mogą wjechać na okres 30 dni na dowód osobisty, to dlaczego dzieci muszą mieć paszport? Jeszcze jedna kwestia. Podczas kontroli dokumentów na lotnisku Tivat, tak samo jak na lotnisku Podgorica za każdym razem pytam się celników, czy wystarczy dowód do Czarnogóry dla osób poniżej 18-tego roku życia. Odpowiedz na obu lotniskach zawsze brzmi: wszyscy obywatele Unii Europejskiej mogą wjechać na podstawie dowodu osobistego na okres 30 dni. No i jak tu nie mieć dylematu, jak się jest rodzicem?
Dlaczego zalecany jest paszport u dzieci w podróży do Czarnogóry?
Temat bardzo kłopotliwy, najczęściej poruszany na forum poświęconym Czarnogórze, dylemat tysiąca rodziców. Dlatego postanowiłam dowiedzieć się u źródła i skonfrontować przepisy wjazdowe z rzeczywistością.
Po rozmowie z polskim konsulem w Czarnogórze, wszystko zaczyna się wyjaśniać.
Dowód w Czarnogórze wydawany jest tylko osobom, które ukończyły 18-sty rok życia. Nie ma możliwości wyrobienia tymczasowego dokumentu dla dzieci.
Na mniejszych przejściach granicznych tj. z Serbią, Bośnią i Hercegowiną czy Albanią, niestety strażnicy graniczny są niewyedukowani. Nie znają takiego dokumentu dla dzieci w swoim kraju i nie będąc biegłym w kwestii przepisów dotyczących obywateli Unii Europejskiej, nie wpuszczali dzieci z dowodem osobistym. Stąd właśnie pojawiły się problemy z wjazdem do Czarnogóry.
Polska Ambasada musiała wielokrotnie interweniować i pomagać polskim obywatelom podczas takich kontroli. Dlatego pojawił się ten zapis na stronie internetowej. Sytuacja może się wydarzyć w mniej popularnych punktach kontroli przy podróży samochodem. Na lotniskach i dużych przejściach granicznych nie zdarzały się takie problemy.
Placówka dyplomatyczna, chcąc pomóc polskim turystom, żeby uniknęli niepotrzebnego stresu podczas odprawy, wprowadziła trochę bałagan umieszczając ten komunikat na stronie.
Podsumowując: jak jedziemy samochodem i chcemy przekroczyć granicę w mniejszym punkcie, to warto dla świętego spokoju wziąć paszport. W podróży samolotem i na dużych przejściach granicznych spokojnie dowód osobisty będzie akceptowany u dzieci.
Rozmowa z konsulem wyjaśniła kwestię wyboru dokumentów i zainspirowała do omówienia innego częściej spotykanego problemu turystów, a mianowicie kradzieży dokumentów podczas wakacji. W tym aspekcie w zupełności się zgodziliśmy, bo podróżowanie z dwoma dokumentami tożsamości przynosi same korzyści i pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas urlopu.
Przejście graniczne w Czarnogórze
Bez względu na to jaki rodzaj wypoczynku wybierzemy (zorganizowany czy prywatny), albo jaki środek transportu (samochód czy samolot) pewne rzeczy nas nie ominą w podróżowaniu. Każdy turysta musi przejść przez kontrolę graniczną i sam decyduje jakie dokumenty zabiera ze sobą.
W kwestii Czarnogóry ważna jest świadomość opuszczenia Unii Europejskiej i strefy Schengen, a wraz z nią inne przepisy celne czy korzystna opcja zakupów podczas wakacji.
Jak ktoś decyduje się na relaksujący i spokojny urlop to powyższe informacje okażą się bardzo przydatne, zwłaszcza przy pakowaniu bagażu podręcznego i dokumentów.
W wysokim sezonie polecam mieć z tyłu głowy świadomość o natężonym ruchu turystycznym. Przejścia graniczne zwłaszcza od strony chorwackiej bywają zakorkowane, szczególnie w sytuacji przejazdu autokarów z wycieczkami zorganizowanymi.
Szczegółowe informacjami dotyczącymi podróży do Czarnogóry.
UWAGA: Ciągłe wątpliwości odnośnie warunków wjazdowych dzieci do Czarnogóry pchnęły nas do rozmowy z konsulem. Nastąpiły zmiany: *Na głównej stornie ambasady zniknął zapis, wprowadzający dezorientację wśród podróżnych. *Pojawił się natomiast nowy, podkreślający, że osoby nieletnie MOGĄ WJECHAĆ NA DOWÓD OSOBISTY. cyt.: "dzieci i młodzież do 18. roku życia, będący obywatelami RP, wjeżdżają na terytorium Czarnogóry na takich samych warunkach, jak pełnoletni, czyli jak wyżej opisane - do 30 dni na podstawie dowodu osobistego lub paszportu, od 30 do 90 dni na podstawie paszportu, powyżej 90 dni na podstawie wizy." Bardzo cieszą nas taki zmiany :) Edycja: Marzec 2018
Dzień dobry. Czy orientuje się Pani jaki okres ważności musi mieć dowód osobisty osoby dorosłej przy wjeździe do Czarnogóry? Planuję urlop w sieepniu a dowód traci ważność we wrześniu. Czytałam że np jadąc do Albanii dokument musi być ważny przez min. 3 miesiące.
Witam,
dokument tożsamości musi być ważny przez minimum 3 miesiące do przodu.
Pozdrawiam i życzę udanych wakacji.
Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź 🙂 Pozdrawiam
Witam pani Natalii właśnie mnie olsnilo że nie mam paszportu dla dziecka tylko dowód czy jest pani pewna że w lotnisku tivat raczej bez problemu nas puszcza ewentualnie czy Polska ambasada udzieliła by pomocy
Witam, proszę się nie stresować, wpuszczą Panią z dzieckiem na dowód osobisty. Pozdrawiam serdecznie 🙂
Ale przecież nie wypuszczą z kraju! Jest odprawa paszportowa dla lotów spoza Schengen… Chce Pani powiedzieć, że celnik wypuści na dowód?
Witam,
zgodnie z prawem celnik wpuści i wypuści na dowód osobisty 🙂 Pozdrawiam
To dzieci jednak mogą jechać na dowód osobisty?
Witam, tak dzieci mogą podróżować za okazaniem dowodu osobistego do Czarnogóry. Pozdrawiam
Witam, wolę się upewnić mimo wcześniejszych wpisów. Za niedługo jadę z rodziną autokarem do Budvy – Czarnogóra przez Serbię. Córka jest niepełnoletnia (posiada dowód osobisty ważny do 2027 r.) nie zdążę jej wyrobić paszportu. Czy na 100% nie będzie problemu z przekroczeniem granic?
Witam, tak jak jest napisane w artykule i komentarzach, nie będzie problemu – dzieci mogą podróżować na dowodzie osobistym. Pozdrawiam i udanego urlopu życzę 🙂
Jutro mam lot i przy odprawie w ryanair da sie wybrac tylko paszport :/ co zrobic jak nie posiadam ? wybrac bezczelnie paszport i wpisac nr dowodu osobistego ? 🙂
Witam,
należy skontaktować się z linią lotniczą. Tylko tak można uzyskać, pewne, oficjalne instrukcję, jak postępować w takiej sytuacji. Pozdrawiam
Dzień dobry, czy nie będzie problemu z przejazdem przez Czarnogórę (z Albanii do Bośni) – dwójka dzieci 12 i 13 lat? Pozdrawiam
Mamy tylko dowody osobiste
Witam,
do Czarnogóry, Albanii oraz do Bośni i Hercegowiny, można wjechać na paszport lub na dowód osobisty.
Pozdrawiam
Witam,
planuję wyjazd do Czarnogóry z dziećmi bez męża, czy muszę mię jego zgodę na wyjazd dzieci??
czy zgody są sprawdzane na lotnisku?
Witam, ostatnio pytałem Panią na temat wyjazdu do Czarnogóry na dowód osobisty. Jak jest z przekroczeniem granicy węgiersko-serbskiej bez paszportu. Dodam, że będzie to przejazd autokarem.
Witam,
do Serbii, również można wjechać na paszport lub na dowód osobisty,
Pozdrawiam
witam,
Mam ten sam problem, jutro wylot. Czy załatwił pan to jakoś ?
Dzień dobry. Napisala Pani , że paszport powinien być ważny 3 miesiące. Tymczasem na stronie ambasady widnieje informacja, że takie obostrzenie dotyczy pobytu na czas od 30 do 90 dni. Jak zatem wygląda to w rzeczywistości? Z góry dziękuję.
Witam,
nie wiem na jakiej stornie Pan sprawdzał, dlatego dla pewności wrzucam potwierdzenie informacji zawartych w naszym artykule:
Warunki wjazdu informacja: „do 30 dni na podstawie dowodu osobistego lub paszportu (ważny przez minimum 3 miesiące do przodu)”
Z oficjalnej strony ambasady: https://www.msz.gov.pl/pl/p/podgorica_me_a_pl/informacje_konsularne/informacje_dla_podrozujacych/warunki_wjazdu/
Pozdrawiam
Dzień Dobry.
Czy orientuje się Pani czy nadal potrzeba zgody drugiego rodzica, potwierdzonej notarialnie na wjazd rodzica z dziećmi?
I druga sprawa odnośnie wypożyczonego auta.
Na stronie msz jest zapis: „dzieci i młodzież do 18. roku życia podróżujący bez rodziców lub opiekunów prawnych albo z tylko jednym rodzicem muszą okazać ponadto ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski. W dokumencie należy umieścić termin pobytu małoletniego na terytorium Czarnogóry, jego dane osobowe wraz z numerem paszportu oraz dane osobowe osoby pełnoletniej, pod której opieką znajdzie się w trakcie podróży. Małoletni nie posiadający właściwej zgody rodziców/drugiego rodzica/opiekuna prawnego nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry;
wjeżdżając na terytorium Czarnogóry samochodem, którego nie jest się właścicielem, należy posiadać pisemną zgodę właściciela. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski”
Te obostrzenia to jakiś koszmar.
Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Witam,
informacje na stronie MSZ są aktualne i oficjalne, takie same znajdują się na stornie Polskiej Ambasady w Czarnogórze. Takie regulacje obowiązują każdego podróżnego i nie ma wyjątków, zasady są zaostrzone bo Czarnogóra nie jest w UE i Schengen (https://hvala.pl/informacje-czarnogora/). Jeżeli kogoś nie sprawdzili na granicy to tylko i wyłącznie przez niedopełnienie obowiązków służbowych straży granicznej, ale w takiej sytuacji nie przewidzimy czy nam się uda przejechać bez dokładnej kontroli. Ogólnie jadąc bez odpowiednich dokumentów sami ponosimy ryzyko. Warto mieć tego świadomość przed urlopem.
Pozdrawiam
Jeśli MSZ pisze o języku „czarnogórskim” to nie mam więcej pytań….Ręce opadają.
Panie Marcinie,
MSZ nie pisze o języku „czarnogórskim” z jakiegoś swojego kaprysu. Zachęcam do artykułu:
https://hvala.pl/jezyk-czarnogorski/
Pozdrawiam 🙂
Witam. Jak to wygląda w kwestii, gdy dzieci wyjeżdżają tylko z jednym rodzicem? Drugi ma ograniczoną władzę rodzicielską? Czy muszę mieć wyrok z sądu że sobą? Czy nikt tego nie sprawdza?
Witaj Marlena,
prosto ze strony ambasady:
„dzieci i młodzież do 18. roku życia podróżujący bez rodziców lub opiekunów prawnych albo z tylko jednym rodzicem muszą okazać ponadto ich pisemną zgodę. Dokument powinien być potwierdzony notarialnie i przetłumaczony przez tłumacza przysięgłego na język serbski, czarnogórski lub angielski. W dokumencie należy umieścić termin pobytu małoletniego na terytorium Czarnogóry, jego dane osobowe wraz z numerem paszportu oraz dane osobowe osoby pełnoletniej, pod której opieką znajdzie się w trakcie podróży. Małoletni nie posiadający właściwej zgody rodziców/drugiego rodzica/opiekuna prawnego nie mogą przekroczyć granicy Czarnogóry;”
Pozdrawiam 🙂
Czy potrzebne jest posiadanie dowodu do poruszania się w Czarnogórze, ponieważ właściciel wynajmowanego Apartamentu zatrzymał moje dokumenty.
Dzień dobry, czy orientuje lecąc liniami Ryanair do Czarnogóry jest wymagany paszport czy dowód osobisty wystarczy?
Dzień dobry,
linie lotnicze nie mają swoich zasad – obowiązują regulacje prawne przekraczania granic. W aplikacji Ryanair wyświetla się paszport- wystarczy wpisać dane dowodu osobistego.
Pozdrawiamy
Dzień dobry, czy lecąc liniami Ryanair do Czarnogóry jest wymagany paszport czy dowód osobisty wystarczy?