Jak uzyskać pozwolenie na pobyt tymczasowy w Czarnogórze.
Jak uzyskać pozwolenie na pobyt tymczasowy w Czarnogórze.

Jak uzyskać pozwolenie na pobyt tymczasowy w Czarnogórze? Na początku warto sobie zadać pytanie, czy takiego pozwolenia potrzebujecie? Zachęcamy Was do przeczytania artykułów o wizach i zasadach wjazdu na teren Czarnogóry na podstawie dokumentów. Jeżeli tam nie znajdziecie odpowiedzi, to znaczy, że potrzebujecie pozwolenia na pobyt.

Jak je zdobyć? Mamy kilka możliwości, przedstawimy Wam te najpopularniejsze.

Pobyt tymczasowy w Czarnogórze – na podstawie zatrudnienia, pracy sezonowej, usług transgenicznych

To najpopularniejszy sposób zdobywania pozwolenia na pobyt tymczasowy w Czarnogórze, a takie pozwolenie otrzymuje się na rok. Oczywiście, po roku można je przedłużyć, a prawo stałego pobytu możecie otrzymać po 5 latach. Jakie dokumenty trzeba przedstawić, żeby otrzymać takie prawo pobytu?

1. Rzecz podstawowa to rejestracja Waszego pobytu w punkcie turystycznym od razu po przybyciu. Więcej o rejestracji swojego pobytu przeczytasz tutaj.

2. Obowiązkowym punktem są wypełnione dokumenty o Waszym zatrudnieniu. Najczęściej leży to po stronie pracodawcy, wzór takich dokumentów można pobrać również ze strony internetowej.

3. Pamiętajcie o nostryfikacji dyplomu, na miejscu musicie mieć potwierdzenie zdobytego wykształcenia. Najczęściej wystarczy dyplom ukończenia szkoły średniej ( ok. 50 euro). Nie bądźcie nadgorliwi. Nostryfikacja dyplomu ukończenia szkoły wyższej będą droższe.

4. Potwierdzenie o ubezpieczeniu na terytorium Czarnogóry.

5. Potwierdzenie o wynajęciu mieszkania, lub inny dowód na to, że macie zapewnione zakwaterowanie.

6. Może być potrzebne potwierdzenie, że posiadacie środki na początkowe utrzymanie.

7. Zaświadczenie z Polski o Waszej niekaralności.

8. Do tego kilka opłat, które są wymagane, tzw. znaczki wszelkiego rodzaju i opłaty urzędowe (ok. 70 euro).

Całkowite koszty zależą oczywiście od charakteru podejmowanej pracy. Te punkty, o których piszemy są ogólnymi wiadomościami. Jeżeli znajdziecie pracę przez jakąś firmę pośredniczącą ta lista może być nieco krótsza. Wskazówką jest to, że będąc jeszcze w Polsce nie opłaca się tłumaczyć waszych dokumentów na lokalny język. Najlepiej skorzystać z tłumaczy przysięgłych w Podgoricy.

Pobyt tymczasowy na podstawie kształcenia się

Na czas nauki lub studiowania również można otrzymać pozwolenie na pobyt tymczasowy. Do dobrze nam znanych dokumentów tak: rejestracja pobytu, ubezpieczenie, zaświadczenie o niekaralności, zaświadczenie o mieszkaniu/zakwaterowaniu…dochodzi zaświadczenie z uczelni/szkoły, że taką naukę pobieramy. I na koniec po raz kolejny opłaty urzędowe, tutaj to będzie około 10 euro.

Pobyt tymczasowy na podstawie związku małżeńskiego

Może zakochaliście się nie tylko w przepięknych czarnogórskich krajobrazach, ale również znaleźliście tutaj drugą połówkę? Jeżeli tak się stało, to jest prosta droga do pobytu tymczasowego, który później oczywiście można przedłużyć. Czego potrzebujemy?

Po pierwsze partnera/partnerki, oraz dużo cierpliwości do czarnogórskiej mentalności. Dodatkowo, tak jak w innych przypadkach: rejestracji pobytu, ubezpieczenia, zaświadczenia o mieszkaniu/zakwaterowaniu, zaświadczenie o niekaralności i środkach na utrzymanie. Dołączamy do tego akt zawarcia małżeństwa, oraz swój paszport i dowód partnera/partnerki.

Ostatni krok to żyć długo i szczęśliwie.

Pobyt tymczasowy w Czarnogórze – na podstawie własnej działalności

To już ostatni sposób, który opiszemy. Dokumenty, które są wymagane to te same, co w pierwszym akapicie o zatrudnieniu, z jedną tylko zmianą. Zamiast dokumentów, że ktoś nas zatrudnia, potrzebujemy dokumenty informujące o statusie naszej firmy, o typie działalności i wszelkich formalnościach związanych z wybranym przez nas typem działalności. Inne będą wymagania jak otwieracie np. salon fryzjerski, a oczywiście inne jak zdecydujecie się na działalność związaną z nieruchomościami.

To jest zdecydowanie najtrudniejszy sposób na zdobycie pobytu tymczasowego i najbardziej kosztowny. Ilość „papierków” dla osoby nieświadomej bałkańskich realiów może może być spora. Natomiast nie ma tego złego (…)!

Jak już założycie działalność to przekonacie się, że podatki, które będziecie płacić są o wiele niższe niż w większości krajów europejskich, a poza tym, są lokalne firmy, które pomogą Wam w otwarciu takiej działalności. Czasami opłaca się skorzystać z czyjeś pomocy, żeby mieć z głowy te czarnogórskie formalności. Wasze uczestnictwo w tym procesie jest wtedy ograniczone do minimum. Co więcej, dzięki temu, że skorzystacie z pomocy lokalnej agencji, sprawy mogą mieć szybszy obrót. Dlatego czasami lepiej zaufać profesjonalistom, niż być odsyłanym z okienka do okienka.

Pobyt tymczasowy na podstawie własności nad nieruchomością

To chyba najprzyjemniejszy ze wszystkich sposobów. Cóż może być piękniejszego niż posiadanie nieruchomości na terenie Czarnogóry. Jeżeli kupiliście: dom, mieszkanie, kawałek ziemi, czy jakąś przestrzeń gospodarczą to możecie się starać o tymczasowe prawo pobytu. Tutaj zachęcamy do przeczytania naszej historii z przeprowadzką i oddzielnego artykułu, krok po kroku jak tutaj zamieszkać.

Tutaj naturalnie będzie mniejsza ilość potrzebnych dokumentów: rejestracja pobytu, kopia paszportu, ubezpieczenie, zaświadczenie o nabyciu nieruchomości, środki na utrzymanie, oraz zaświadczenie o niekaralności. Nie można zapomnieć o kolejnych opłatach urzędowych, tym razem to powinno być około 50 euro.

2 KOMENTARZE

  1. Witajcie! Mam zagwozdkę czy polski obywatel, który chce podjąć pracę tymczasową (3mce) w Czarnogórze musi występować o wizę tymczasową skoro może przebywać w Czarnogórze 90 dni mając ważny paszport ?

    • Dzień dobry,
      aby pracować w Czarnogórze (nawet sezonowo) należy mieć pozwolenie na pracę, a do tego jest potrzebny szereg różnych dokumentów – wymienione m.in. tak jak na pobyt tymczasowy czyli tzw. boravak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj