Przewodnik po wyspie
Przewodnik po wyspie.

Czytając „Przewodnik po wyspie” przeniesiecie się do świata pełnego słońca, morskiej bryzy i nostalgii związanej z przemijaniem tego, co znane.

Senko Karuza dzieciństwo i młodość spędził na chorwackiej wyspie Vis, która jest najbardziej oddaloną od wybrzeża chorwacką wyspą spośród tych zamieszkanych. Jego „Przewodnik po wyspie” to nostalgiczna podróż po wyspiarskiej rzeczywistości.

Życie na wyspach bywa tyleż trudne, co wyjątkowe. Po stronie wad i zalet można mnożyć przykłady korzyści i problemów, jakie wynikają z mieszkania w nieco odizolowanym środowisku. Dla turystów wakacyjny pobyt na wyspie zazwyczaj jawi się w różowych barwach. Jaka jest jednak codzienność po sezonie, kiedy wioski pustoszeją, a rytm życia zwalnia?

Przewodnik po wyspie
Przewodnik po wyspie.

Przewodnik po wyspie opowieścią o życiu na morzu

Senko Karuza z humorem i swadą opisuje życie lokalnej społeczności. Ludzi znających się na wylot, spędzających niemal każdy dzień w podobny sposób. W lecie żyjących w rytmie przyjazdów i odjazdów turystów. W zimie zaś zależnych od wiejących wiatrów. Chorwacki pisarz przybliża czytelnikom świat, w którym wypicie porannej kawy to świętość, a obserwacja sąsiadów i wymiana informacji to obowiązek.

Wydawać by się mogło, że życie w oddaleniu od stałego lądu jest niemal idylliczne. Bez trosk i codziennej gonitwy. Jednak wielu mieszkańców emigruje w poszukiwaniu większego komfortu życia, lepszej pracy. Wyspa pustoszeje, zanikają tradycje. Pozostają tylko najwierniejsi lub ci, którzy przegapili swoją szansę. I na nich również z czułością spogląda Karuza.

Przewodnik po wyspie
Przewodnik po wyspie.

Wyspiarski świat na wyciągnięcie ręki

Książka Karuzy jest niepozorna objętościowo, ale pełna humoru i adriatyckiego klimatu. Czytając „Przewodnik po wyspie” z łatwością można przenieść się do opisywanego świata. Pełnego słońca, morskiej bryzy, dobrego jedzenia, kawy i wina. Ale też refleksji o trudach życia na morzu.

Opowiadania te będą też nie lada gratką dla osób uczących się języka chorwackiego. Autor w esejach o życiu na wyspie używa wielu słówek charakterystycznych dla lokalnego dialektu. Dzięki tłumaczce, Barbarze Kramar, pozostały one w tekście w oryginalnym zapisie. Nie martwcie się jednak – na końcu książki znajduje się wyjątkowy słowniczek. Znajdziecie tam wyjaśnienia, czym są np. škure, peškarija czy gustirna.

To jak, wybierzecie się w podróż z tym wyjątkowym przewodnikiem?

Moja bałkańska biblioteczka.
Moja bałkańska biblioteczka.

Bałkańska biblioteczka i czwartki z #hvalakultura

Recenzja książki Przewodnik po wyspie jest kolejną pozycją, która pojawiła się w dziale kultura. Z wielką przyjemnością przyjęłam propozycję redagowania tej części bloga (więcej o mnie i co tutaj robię, możecie przeczytać tutaj) i regularnie przygotowuję dla Was treści. Możecie tutaj znaleźć pomysły, po jaką książkę warto sięgnąć oraz muzyczny kącik, gdzie staram się przekazać Wam moją miłość również do bałkańskiej muzyki. O wszelkich nowościach z tego działu i innych muzycznych, książkowych i filmowych inspiracjach będziecie mogli znaleźć informacje w czwartki na Facebooku i Instagramie pod hasłem #hvalakultura (lub wyszukać na blogu po tagach).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj